Bipolar bozukluk tanısı alan hastaların birincil bakım vericilerinin algıladığı bakım yükü ve etkileyen faktörler
Perceived care burden and related factors in primary caregivers of patients diagnosed with bipolar disorder
- Tez No: 575980
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çamlı, B. (2019). Bipolar Bozukluk Tanısı Alan Hastaların Birincil Bakım Vericilerinin Algıladığı Bakım Yükü ve Etkileyen Faktörler. İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Anabilim Dalı. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Bu araştırma, bipolar bozukluk tanısı konmuş hastaların birincil bakım vericilerinin algıladığı bakım yükü ve etkileyen faktörleri belirlemek amaçlı, tanımlayıcı desende gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini İstanbul'da bir üniversite hastanesinin Psikiyatri Anabilim dalına bağlı tüm poliklinikler ve yatan hasta servislerindeki bipolar tanılı hastaların çalışmaya katılmayı kabul eden bakım vericileri oluşturdu. Veriler Kişisel Bilgi Formu ve Bakım Verenlerin Yükü Envanteri ile Mart - Eylül 2018 tarihleri arasında toplandı. Veriler ortalama on beş dakika içerisinde yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı. Verilerin analizinde, Kolmogorov Smirnov testi, Mann Whitney U testi, Bağımsız Örneklem T testi, Kruskal Wallis H testi, One-WayAnova, LSD ve Dunn's testleri, Spearman ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Bakım vericilerin yaş ortalamasının 38,36±11,69 yıl olduğu ve %60,4'ünü kadınların oluşturduğu bulundu. Bakım Yükü Envanteri puan ortalaması 41,99±19,90 olup yük derecesinin orta olduğu, alt boyut puan ortalamasından alınan en yüksek puanın gelişimsel yük alt boyutunda (12,35±5,25) olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Çamlı, B. (2019). Perceived Care Burden and Related Factors in Primary Caregivers of Patients Diagnosed with Bipolar Disorder. İstanbul University-Cerrahpasa, Institute of Graduate Studies, Department of Mental Health and Psychiatric Nursing. Master Thesis. İstanbul. This study was carried out in a descriptive design in order to determine perceived care burden primary caregivers and the related factors. The sample of the study consisted of caregivers who accepted to participate in the study of patient with bipolar disorder in all outpatient clinics and inpatient clinics of a university hospital in Istanbul. Data were collected by Personal Information Form and Carergivers' Burden Inventory between March - September 2018 via face-to-face survey technique within an average of fifteen minutes. Kolmogorov Smirnov test, Mann Whitney U test, Independent Sample t test, Kruskal Wallis H test, One-Way ANova, LSD and Dunn's tests, Spearman and Pearson correlation analysis were used for data analysis. This research indicated that 60.4% of the caregivers were women and the average age was 38.36±11,69 years. The average inventory score was 41.99±19,90 and the burden level was moderate. The highest subscale score was observed in the developmental burden subscale as 12.35 ± 5.25.