Şizofreni ve Bipolar bozukluk hastalarının birinci derece yakınlarında Zihin Kuramı bozuklukları
Theory of mind deficits in first degree relatives of schizophrenia and bipolar disorder patients
- Tez No: 229980
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİSE DEVRİMCİ ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, şizofren ve bipolar bozukluklu hastaların birinci derece akrabalarının zihin kuramı (ZK) işlevlerinin birbirleriyle ve sağlıklı kontrollerle karşılaştırılması ve çalışma belleği (ÇB) bozukluğunun zihin kuramı işlevlerine etkisinin incelenmesidir.Yöntem: Araştırmanın örneklemi, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri AD polikliniğine ayaktan başvuran veya yatırılarak tedavi edilen, DSM-IV'e göre şizofreni veya psikotik özellikli bipolar bozukluk tanısı konan 50 hastanın birinci derece yakınları (22 bipolar hasta yakını ve 28 şizofreni hastası yakını) ve hastalarla yaş, cinsiyet, eğitim süresi ve toplam IQ yönünden benzeştirilmiş, ailesinde şizofreni ve/veya bipolar bozukluk öyküsü olmayan 27 sağlıklı gönüllüden oluşmaktadır. Hasta ve hasta yakınlarından sosyodemografik ve klinik bilgiler toplanmış, DSM-IV Eksen-I Bozuklukları için Yapılandırılmış Klinik Görüşme (SCID-I) ile psikiyatrik bozukluk varlığı, WAIS-R ile toplam IQ düzeyi, İşitsel Üçlü Sessiz Harf Sıralaması Testi (İÜSHST) ile sözel ÇB, birinci ve ikinci derece ZK testleri (ZK-1, ZK-2), Pot Kırmayı Farketme (PKF), İmayı Anlama (İA) testleri ile ZK işlevleri değerlendirilmiştir.Bulgular: Gruplar arasında yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim süresi, tıbbi hastalık öyküsü, geçirilmiş psikiyatrik hastalık öyküsü ve toplam IQ açısından anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to compare the theory of mind functions in first degree relatives of schizophrenia patients with that of bipolar disorder patients and also with healthy controls, and to determine the effects of working memory deficits to the theory of mind functions.Method: The sample consisted of 50 first degree relatives of in- or outpatients with either schizophrenia or bipolar affective disorder with psychotic features (22 relatives of patients with bipolar affective disorder and 28 relatives of patients with schizophrenia) who had been treated at the Department of Psychiatry in Ankara University, School of Medicine, and 27 age-, gender-, education- and total IQ- matched healthy volunteers who don?t have family history of schizophrenia or bipolar affective disorder. DSM-IV-TR criteria were used for the diagnosis of schizophrenia and bipolar affective disorder with psychotic features. The sociodemographic and clinical features of the patients and their relatives were collected and SCID-I was administered to determine the existence of any psychiatric morbidity, WAIS-R was administered to determine the total IQ, Auditory Consonant Trigrams Test (ACT) was administered to evaluate the verbal working memory, first and second order false belief theory of mind tests (ToM-1, ToM-2), Faux Pas Test (FPT), Hinting Tasks (HT) were administered to evaluate theory of mind functions.Findings: There were no significant differences between the groups in terms of age, marital status, years of education, physical illness and total IQ. One-way analysis of variance showed significant verbal working memory dysfunctions in relatives of schizophrenia and bipolar affective disorder patients compared with the control group (F=7.89, p=0.001).