Türkiye'de genel seçimlerde uygulanan seçim sistemleri ve uygulamadaki sorunlar
Electoral systems performed in Turkey's general elections and associated challenges in practise
  1. Tez No: 575995
  2. Yazar: ELİSA NURDAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ŞERİF KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışmanın amacı, Meclis-i Mebusan ve Türkiye Büyük Millet Meclisi seçimlerinin değerlendirilmesidir. Konu bütünlüğünü sağlamak amacıyla farklı ülkelerde uygulanan oylama yöntemlerine, oy değerlendirme formüllerine ve seçim sistemlerine de değinilmiştir. Özellikle son dönemde seçim mevzuatından ve uygulamadan kaynaklanan aksaklıklar konu edilmiş, çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Monarşi, oligarşi ve aristokrasi gibi idare şekillerinden farklı olarak yönetme yetkisinin halka ait olduğunu kabul eden demokraside, bu yetki halk tarafından seçimler aracılığıyla temsilcilere devredilmektedir. Bunun için seçimlerin de dürüst, adil ve serbest bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Benimsenecek seçim sisteminin belirlenmesi için ülkeler uzun bir deneyim dönemine ihtiyaç duymaktadır. Türkiye'de iki dereceli çoğunluk seçim sistemi ile başlayan serüven, tek dereceli ve nispi temsile dayalı şekilde devam etmektedir ve seçim sistemi arayışları tamamlanmamıştır. Bu çalışmada ağırlıklı olarak ele alınan konu Meclis seçimlerinin Türkiye'de geçirmiş olduğu merhaleler ve bugünün seçim uygulamalarındaki sorunlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to provide a well rounded assessment to the elections for the First Parliament (Meclis-i Mebusan) and the Grand National Assembly of Turkey (TBMM). In order to ensure integrity, ballot schemes, vote evaluation formulations and elections systems conducted in various countries were addressed. Specifically, recently encountered problems those stem from election regulations and its implementation were discussed and remedy actions for solutions were advised. Unlike civil orders such as monarchy, oligarchy and aristocracy, democracy relies on delegation of public authority to the representatives through the elections. This indispensably mandates to have free, fair and liberated elections. Historically, for an election system to gain recognition, countries needed a long-standing experimental period. In our country, journey of election system which started as a two-step majoritarian system continues today as single-step and relies on proportional representation. Today, search for an acknowledged election system still continues in Turkey. This study primarily investigates the phases during evolution of parliamentary elections and current issues associated with the implementations.