Sayısal yükseklik modellerinde interpolasyon yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of interpolation methods in digital height models
- Tez No: 57787
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Yeryüzündeki arazi şeklinin bir sayısal temsili olarak bilinen Sayısal Yükseklik Modelleri, karmaşık yüzeylerin bilgisayar destekli modellendirilmesine yönelik bir çalışmadır. Sayısal Yükseklik modelleri gerçekte, arazinin topoğrafik yüzeyine, matematiksel tanımı yapılabilen bir yüzey yerleştirme çalışmasıdır. Bu çalışmada Sayısal Yükseklik Modeli oluşturmada kullanılan interpolasyon yöntemlerinden; Multikuadrik ve Parça Parça Bilineer İnterpolasyon yöntemleri kullanılmıştır. İki yöntemle üretilen yüksekliklerin paftadan okunan değerlerden farkları alınarak testlere tabi tutulmuş ve birbirleriyle karşılaştırılarak, Sayısal Yükseklik Modeli oluşturma çalışmalarında birbirlerine karşı sağladıkları avantaj ve dezavantajlar irdelenmiştir. Anahtar Kelimeler : Sayısal Yükseklik Modelleri, Multikuadrik İnterpolasyon, Parça Parça Bilineer İnterpolasyon
Özet (Çeviri)
SUMMARY Comparison of Interpolation Methods in Digital Height Models The comparison of interpolation methods which is known as a digital representetive of variation of flood tide in space is a subject used in computer based modelling. In reality the comparison of interpolation methods is a specific work a surface which its mathematicial definition can be done to topographic surface of land. In this chapter Multiquadric and Piecewice Bilinear methods are used. These methods are interpolation methods used forming comparison of interpolation model. The cods obtains by using these two methods. They difference the values which read from map. They are tested and compared. In the end the advantages and disadvantages are examined. Key Words : Digital Height Models, Multiquadric Interpolation, Piecewice Bilinear Interpolation VI