Postmodern sinema bağlamında Onur Ünlü Sineması
Onur ünlü's Cinema in the context of postmodern cinema
- Tez No: 576016
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR VELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Postmodernizm 20. yüzyılın ortalarından itibaren başta felsefe ve sanat olmak üzere birçok alanda yeni tartışmaların doğmasına neden olmuştur. Modernliğin yarattığı değerlerin yeniden masaya yatırıldığı bu tartışmalar felsefede yeni düşünme biçimlerinin doğmasına neden olurken sanatta da yeni biçimlerin önünü açmıştır. Postmodernizmin etkisi diğer sanat dalları gibi sinemaya da tesir etmiştir. Sinemada klasik anlatı ve modernist etkiler eleştiriye tabi tutulmuş bu minvalde metinlerarasılık, parodi, pastiş, nostalji gibi öğelerin merkeze alındığı yeni biçimsel denemeler ortaya konmuştur. Dünya sinemasında görülen postmodern eğilim 1980'li yıllardan itibaren Türk sinemasını da etkilemiştir. Bu yılların ardından gelen 1990'lı yıllarda Türk sinemasına ana akım sinemanın alternatifi olarak modernist bir bakış açısı hakim olsa da postmodern sinemaya dahil edilebilecek filmler de üretilmiştir. 2000'li yıllarda ise postmodern etki daha görünür olmuştur. Çalışmanın amacı sinemada görülen postmodern etkilerin Onur Ünlü sinemasında nasıl temsil edildiğinin tespit edilip ortaya çıkartılmasıdır. Bu bağlamda incelenen filmlerde metinlerarasılık, parodi, pastiş, nostalji gibi öğelerin yanı sıra postmodern zamansal kurgu, olay örgüsü ve karakter analizleri gibi postmodern öğelerin ortaya konularak Onur Ünlü sinemasında postmodernizmin etkilerini göstermek amaçlanmaktadır. Çalışmada Onur Ünlü'nün Polis (2007), Güneşin Oğlu (2008), Beş Şehir (2009) ve Sen Aydınlatırsın Geceyi (2013) filmleri postmodernizm açısından ele alınmaktadır. Onur Ünlü'nün tez kapsamında analiz edilen filmlerinde metinlerarasılık, parodi, pastiş, nostalji gibi postmodern öğelere yer vermesi ve filmlerinde zaman, olay örgüsü ve karakterleri ele alırken de postmodern duyarlılıkla yaklaşmış olması bu filmlerin postmodern nitelikler taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Postmodernism has promoted to new debates in many areas including philosophy and art since the mid-20th century. These debates, in which the values created by modernity were brought back into question, led to the growth of new ways of thinking in philosophy and paved the way for new forms in art. Postmodernism has influenced to cinema like other branches of art. In the cinema, classical narrative and modernist influences have been criticized and new formal experiments have been manifested the center such as intertextuality, parody, pastiche and nostalgia. The postmodern trend seen in world cinema also influenced Turkish cinema in the 1980's. Following these years, although the modernist perspective dominated Turkish cinema in the 1990s, films that could take place in postmodern cinema were produced. In the 2000s, the postmodern effect was more visible. The aim of this study is to determine and present how the effects of postmodernism seen in cinema are represented in Onur Ünlü's cinema. In this context, it is aimed to bring out the postmodern elements such as intertextuality, parody, pastiche and nostalgia, as well as postmodern elements such as postmodern temporal fiction, plot and character analysis in the Onur Ünlü's cinema. In this thesis study, Onur Ünlü's movies such as Polis (Police, 2007), Güneşin Oğlu The (Son of the Sun, 2008), Beş Şehir (Five Cities, 2009) and Sen Aydınlatırsın Geceyi (Thou Gild'st the Evenis, 2013) movies are discussed in terms of postmodernism. In Onur Ünlü's movies analyzed in the scope of the thesis, postmodern elements such as intertextuality, parody, pastiche and nostalgia, and also his approach to time, plot, and characters in his films show that these films have postmodern qualities.