Onur Ünlü sinemasında erkeklik krizi
Masculinity crisis in Onur Ünlü films
- Tez No: 566276
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNEM EVREN YÜKSEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 130
Özet
Erkeklik çalışmaları tarihsel süreçte öncelikle egemen olanı anlamak kaygısıyla gelişmiştir. Kamusal ve özel alanda, toplumsal normlar ve sosyo-ekonomik politikalar aracılığıyla muktedir konuma getirilen erkeğin nasıl iktidara geldiği, iktisadi alanda nasıl üstün olduğu, kadına yüklenen toplumsal rollerin erkekler için nasıl karşılık bulduğu konularının araştırılması ve hegemonik erkekliğin ortaya çıkarılıp çözümlenmesi amacıyla erkeklik çalışmaları yoğunlaşmıştır. Çalışmalar tek bir erkek kimliğinden bahsetmek yerine farklı erkekliklerin mümkün olduğu ve cinsiyet alanında tüm farklı rollerin birbiriyle var olduğu görüşüne yönelmiştir. Özgürlük ve eşitlik hareketlerinin büyük etkisiyle ve kadın çalışmalarının da yoğunlaşmasıyla iktidar konumundaki erkekliğin krize girdiği düşüncesi doğmuştur. İktisadi olarak kadınlara daha fazla yer verilen, militarizmin başarısız olduğu, siyahilerin toplumsal alanda daha görünür olduğu ve diğer tüm cinsel yönelimlerin yüksek sesle dile getirildiği geç modernite döneminde hegemonyasını kaybeden erkek kimliği buhrana sürüklenmiştir.“Onur Ünlü Sinemasında Erkeklik Krizi”başlıklı bu tez özellikle 2000 sonrası Türk sinemasında sıkça dile getirilen erkeklik krizini, karakomedi ve absürt ögeler aracılığıyla görselleştiren Onur Ünlü'nün erkek karakterlerine odaklanarak araştırmaktadır. Fiziksel, psikolojik ve sosyal bağlamda sorunları olan erkek karakterlerin baskın olduğu Onur Ünlü filmleri 2000'li yıllarda erkeklerin yaşadığı bunalımlı süreçleri ortaya koyması açısından önemlidir. Bu bağlamda kamusal alanda iş yaşamlarıyla ilintili ve özel alanda ise ailevi ve romantik ilişkileri çerçevesinde krizler yaşayan erkek karakterlerin öne çıktığı Onur Ünlü filmleri, yönetmenin senaryosunu yazıp yönetmenliğini üstlendiği dört filmi üzerinden inşacı temsil yaklaşımı çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Masculinity studies the historical process is primarily developed to understand the concerns that dominated. In the public and private spheres, masculinity studies have been intensified in order to find out how the men who has power, come to power through social norms and socio-economic policies, to be superior in the economic field, find out how the social roles that put on women, and to reveal and to solve the hegemonic masculinity. Rather than mentioning a single male identity, studies have led to the view that different masculinity is possible and that all different roles in the field of sex exist with each other. With the great influence of the movements of freedom and equality and the intensification of women's work, the idea of a modern and powerful male identity has emerged as a crisis. In the post-modern world, where women were more economically involved, militarism was failing, black people were more visible in the social field, and all other sexual orientations were voiced loud, the male identity, which lost its hegemony, was dragged into crisis. The thesis titled“Masculinty Crisis in Onur Ünlü Films”, focuses especially on the male characters of Onur Ünlü who visualizes the masculinity crisis frequently expressed in Turkish black humour cinema after 2000 through character and absurd elements. Onur Ünlü's movies, where the male characters forefront who are experiencing crises in the public sphere and private sphere in connection with their family and romantic relations in particular, were analyzed through constructionist representation approach.