Türkiye'de internet dizilerinin gelişimi ekseninde fantastik dizi kavramına bir örnek: Görünen Adam'ın göstergebilimsel analizi
Development of internet television in Turkey and a sample of fantastic web series: Semiotic analysis of 'Visible Man' (Görünen Adam)
  1. Tez No: 545230
  2. Yazar: BÜŞRA PALAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR VELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kitle iletişim araçlarından internet, son dönemde popüler bir yayıncılık ağı olarak insan hayatında yer bulmaktadır. Televizyon ve sinemanın sunduğu görselliğe karşın internetin sunduğu içerikler, hızlı tüketime elverişli postmodern bireyler için yeni ve cazip bir alan olarak belirir. İnternet dizileri bu alanda etkin bir rol üstlenir. Türkiye'de son dönemde yaygınlaşan internet dizilerinde farklı olarak fantastik tür de yer bulmaya başlamıştır. Onur Ünlü'nün Görünen Adam dizisi ise fantastik türe dair ilk örnek olma özelliği taşır. Çalışmada, dizide yer alan fantastik öğelerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde fantastik kavramının doğuşu, sinema, televizyon ve internetin dünyadaki gelişimi ve kitle iletişim araçlarına yansıması ele alınmıştır. İkinci bölümde Türkiye'deki durum değerlendirilmesi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise dizinin tüm bölümleri, içerdiği fantastik öğeler açısından göstergebilimsel yöntem ile analiz edilmiştir. 2017 yılı yapımı Onur Ünlü'nün Görünen Adam dizisinin, yer yer bilim kurgu öğeleri ve postmodernizme hizmet eden bir içerik barındırması ile birlikte fantastik öğelerin baskın olması dolayısıyla yerli fantastik bir internet dizisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the mass media the internet, has a place in human life as a popular broadcasting network. Despite the visuality offered by television and cinema, the content offered by the internet appears to be a new and attractive area for postmodern individuals who are suitable for quick consumption. Internet movies play an active role in this area. Internet movies widespread in Turkey in recent years, unlike the others fantastic array of it has begun to find a place. Onur Ünlü's“The Visible Man”series is the first example of the fantastic genre. In this study, it was aimed to determine the fantastic elements in the series.In this context, in the first part of the study, the birth of fantastic concept, the development of cinema, television and internet in the world and the reflection on mass media are discussed. The second part focused on assessing the situation in Turkey. In the third part of the study, all parts of the series were analyzed by semiotic method in terms of fantastic elements. Onur Ünlü's“The Visible Man”production of 2017 as a movie has been found to be a fantastic local web site because of the fact that occasionally fantasy elements are dominant with science fiction and the content serves to postmodernism.