Alienation from vs connection to the Dasein: Existential angst of people with different worldviews
Dasein'e yabancılaşma ve bağlanma: Farklı dünya görüşleri olan insanların varoluşsal kaygısı
  1. Tez No: 576020
  2. Yazar: ELİF ÖYKÜ US
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN KÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Mevcut araştırmanın amacı Dasein, otantiklik ve ölüm kaygısı arasındaki ilişkiyi incelemektir. Heidegger Dasein'ı tanımlamış ve otantiklik ile Dünyada-var-olma arasında bir ilişki olduğunu, Dünyada-var-olmaya bağlanmayan bireylerin ölüm kaygısı karşısıında otantikliklerini yitirdiklerini söylemiştir. Bu ilişkilerin varlığını sınamak için Çalışma I'de bir Dasein Ölçeği oluşturulmuştur. Araştırmacı tarafından oluşturulan soru havuzu, her bir sorunun bulundukları boyuta uygunluklarının ve anlaşılabilirliklerinin değerlendirilmesi için psikoloji alanında uzman 6 kişiye ve psikoloji alanında uzman olmayan 6 kişiye verilmiştir. Ölçeğin bu ilk değerlendirilmesinden sonra kalan maddeler ile 309 katılımcıdan very toplanılmıştır (220 kadın, 86 erkek). Veri üzerinde temel bileşenler analizi uygulanmıştır. Sonuç olarak 5 adet bileşen elde edilmiştir. Bu bileşenlere Mitwelt, Extrovert Umwelt, Introvert Umwelt, Eigenwelt ve Überwelt isimleri verilmiştir. Bileşenlerin iç geçerlikleri ve yapı geçerlikleri control edilmiştir. Çalışma II ise yukarıda bahsedilen ilişkiyi incelemiştir. Bunun için katılımcılar öncelikle Dasein Ölçeğini çözmüşler, ölüm manipülasyonuna ya da kontrol koşuluna maruz kalmışlar, ardından Otantiklik Ölçeğini çözmüşlerdir. Veri 69 kişi deney, 69 kişi konrol grubunda olmak üzere toplam 138 kişiden toplanmıştır. Dasein boyutları ve otantiklik boyutları arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarabilmek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Ardından hangi Dasein boyutlarının otantikliği yordadığını bulabilmek için regresyon analizi yapılmıştır. Regresyon analizinin sonucunda Eigenwelt ve Überwelt boyutlarının otantikliği yordadığı, Eigenwelt ve Überwelt'e bağlanma arttıkça otantikliğin de arttığı bulunmuştur. Dasein ve otantiklik arasındaki ilişkide ölüm kaygısının düzenleyici etkisine rastlanılmamıştır. Sonuç olarak mevcut araştırma, psikoloji literatüründe olası bir araştırma alanının kapısını açmıştır. Bunun yanında mevcut araştırma kapsamında Dünyada-var-olmanın çalışılması için geliştirilen ölçek, Dasein'ın ampirik olarak ölçen ilk ölçüm aracı özelliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study was to explore the relationship between Dasein, authenticity and death anxiety. Heidegger has defined Dasein, and implicated that there was a relationship between authenticity and Being-in-the-world. Those who were not connected to Being-in-the-world were indicated to be inauthentic against death anxiety. To test the existence of these connections, a Dasein Scale was developed in Study I. A question pool was developed by the researcher, and this pool was evaluated by 6 experts on psychology, and 6 laypersons to see whether the items were understandable, and whether they fit the dimension they were in. After this first evaluation of the questionnaire, the remaining items were used to collect data from a sample of 309 (220 females, 86 males). A principal component analysis was conducted on the data. As a result, a 5 component structure was obtained. These components were named Mitwelt, Extrovert Umwelt, Introvert Umwelt, Eigenwelt, and Überwelt. Internal consistency reliability and construct validity were assessed. Study II explored the relationship discussed above. In this study, participants' Dasein was measured, then, they were either exposed to their own mortality, or they were assigned to the control condition. After the manipulation, participants completed the Authenticity Scale. Data was collected from 138 participants (69 participants in experiment, 69 participants in control groups). At first, a correlation analysis was conducted to see the relationships between Dasein subscales and authenticity subscales. Then, a regression analysis was conducted to see whether Dasein dimensions predicted authenticity. Eigenwelt and Überwelt subscales were found to be predicting authenticity, indicating that connection to Eigenwelt and Überwelt would lead to higher authenticity. A moderating effect of death anxiety on the relationship between Dasein and authenticity was not observed. All in all, the current study revealed a possible research area in psychological literature. In addition, the developed which was developed to study Being-in-the-word is the first measurement tool to assess Dasein.