İstanbul metropolitan alan içerisindeki mevcut ulaşım sistemi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 57603
  2. Yazar: M.EDİP DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ILICALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET: İstanbul ili toplam 5512 km2'lik alanı ile, Türkiye toplam alanının yaklaşık %9,7'sini kaplamaktadır. İstanbul nüfus büyüklüğü açısından ise Türkiye'nin en büyük ili olma özelliğine sahiptir. 1990 Genel Nüfus sayımına göre 7,3 milyon olan İstanbul nüfusu, Türkiye toplam nüfusunun yaklaşık %13'ünü oluşturmaktadır. İstanbul nüfusunun Türkiye nüfusundan aldığı pay 1950'de %5,6 iken 1990'lara gelindiğinde % 1 3 ' lere yükselmiştir. Boğaz ve Haliç'i içinde barındıran İstanbul bu özelliği ile de diğer metropollerden ayrılmaktadır. İstanbul Boğazı, Karadeniz'i Marmara Denizi ile birleştirirken, Asya Kıtası ile Avrupa Kıtasını birbirinden ayırmakta ve İstanbul Kentini de ikiye bölmektedir. Batı yakası nüfusunun %64,8 olan nüfûsuna karşılık Bati yakasındaki istihdamın yaklaşık %75Terde olmasından dolayı Boğaz geçişlerinde bir yoğunluk yaşanmasına neden olmaktadır. Bu yoğunlukları hafifletmek için yapılan her iki Boğaz Köprüleri ve bağlantı yollan da zirve saatlerdeki yoğunluğu azaltmaya yetmemektedir. Ülkemizdeki toplam taşıt sayısının %24'ü (1242000), özel otoların ise %28'inin (914000) İstanbul'da bulunması, problemin önemini sayısal olarak desteklemektedir. Ulaşım ve trafik sorunları, trafik kazaları, hava kirliliği, enerji ve işgücü kaybı gibi problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu çalışmada aşağıdaki aşamalar dahilinde tamamlanmıştır: Bölüm Fde Metropoliten Alanın tanıtımı yapılmış, Bölüm İT de ulaşım sistemleri, Bölüm IH' de ulaşım odakları ve Bölüm IV de ulaşım yatırımlarına yer verilmiştir. Bölüm V'de ulaşım sorunları belirlenmeye çalışılmış, Bölüm VI' da değerlendirme yapılarak çözüm önerileri sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The area of province Istanbul is 5512 km2, which corresponds to 9,7% of total area of Turkey. Population of Istanbul is the highest in Turkey. According to 1990 population census there are 7,3 million people living in Istanbul and this value is 13% of Turkeys total population. During fifties only 5,6% of Turkeys population belonged to Istanbul, at present this value is nearly 13%. Istanbul is different from other metropolitans, because Golden Home and Bosphorus are located within province boundaries. Not only Marmara Sea reaches Black Sea through Bosphorus but also two continents, Europe and Asia are seperated by it aswell. 64,8% of citizens live in west side, while 75% of business centers are located there. This is why some problems are observed during Bosphorus passes. Two bridges and acces roads, which are connected two bridges are insufficient during peak hours. 24% of total vehicles (1242000) and 28% of private vehicles (914000) of the total vehicles in throughout Turkey operate in Istanbul. This values shows, how significant the problem is. Sections included in this study are: SECTION I : Description of Metropolitan District SECTION II: Transportation Systems, SECTION HI: Transportation Centers, SECTION İV: Transportation Investments, SECTION V: Transportation Problems, SECTION VI: Conclusion and Alternative Solutions