8-30 kva kapasiteli jeneratör grubuna ait diesel motorun elemanlarının imal tezgahları yerleşim ve organizasyonu
- Tez No: 57602
- Danışmanlar: PROF. DR. RAİF DURAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, İstanbul'da üretim yapmakla olan özel bir diesel motor fabrikasının, İran - Tebriz'de kurulu bir fabrikada 8-30 KVA kapasiteli jeneratör grubuna ait diesel motorun elemanlarının imal edilebilmesi için gerekli tezgahların belirlenerek makina parkının oluşturulması çalışması yapılmıştır. Bunun için öncelikle fabrikada üretilecek parçalar belirlenmiş, tek silindirli diesel motorun ısı analizi yapılarak motoru oluşturan ana parçaların (piston grubu, biyel ve krank milinin) dizayn hesaplarına geçilmiş, hesaplar, başlangıçta kabul edilen ana boyutların istenilen sınır değerler arasında olup olmadığının kontrolü amacıyla yapılmıştır. Ardından imal edilecek tüm parçaların operasyon sıralan belirlenerek uygun bir zaman etüdü yöntemi olan kronometraj yöntemi ile standart zamanlan hesaplanmıştır. Üretim için gerekli tezgah adetlerinin belirlenebilmesi için ise herbir tezgahın hangi parçanın hangi operasyonunda ne kadar süre ile kullanıldığı saptanmış, yıllık üretim miktarının da göz önünde bulundurulmasıyla elde edilen toplam süre aylık çalışma saatine oranlanmış ve gerekli tezgah adetleri belirlenerek makina parkı oluşturulmuştur. 2500 adedi tek silindirli, 2500 adedi ise çift silindirli olmak üzere senelik toplam 5000 adet diesel motor üretecek olan bu fabrikanın ıskarta oram %2, aylık çalışma süresi 220 saattir. Makina parkının oluşturulması için gerekli tezgah adetlerinin belirlenmesinde bu değerler kullanılmıştır. Not : Tezin hazırlanmasında WINDOWS' 95 işletim sistemi altında çalışan WORD 6.0, EXCEL 5.0 ve AUTOCAD R12 programlan kullanılmıştır. xıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this project is determining the necessary machining equipment to make the organization of the machining center of a factory founded in Iran - Tabriz that will produce a range of 8 - 30 KVA generator sets. Firstly, parts that will be manufactured in the factory are determined and heat analysis of a single cylinder diesel engine is done. Following this, design calculations of the main parts of the engine ( piston group, conecting rod and crankshaft ) are performed. General dimensions of the parts are accepted initially and the design calculations are made to check if these dimensions meet the required safety limits. After the design calculations of the main parts, operation order of each part that will be manufactured in the factory is observed and each operation period is measured by using a chronometer. In order to determine the number of machining equipment that is needed, they are classified according to their operation in each engine part Necessary amount of each machinery is calculated according to the total number of parts that will be manufactured per month and by dividing the total operating time to the monthly working hour. And so the machining center is formed. Total production of the factory is 3000 units per year. 2500 of them are single - cylinder and the rest are two - cylinder engines. Discard rate is %2 and monthly working time is 220 hours. Note : Programs that are used in preperation of this project are WORD 6.0, EXCEL 5.0 and AUTOCAD R 12 operating under WINDOWS' 95 system. xra