Çocuk sağlığı izleminde antropometri ve tansiyon değerlendirilmesi
Evaluation of anthropometry and hypertension in well-child follow-up
  1. Tez No: 576038
  2. Yazar: İZZET ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SIDDİKA SONGÜL YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Erdal İ., Çocuk Sağlığı İzleminde Antropometri ve Tansiyon Değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Obezite; tüm dünyada sıklığı artan bir sağlık sorunu olup; hipertansiyon başta olmak üzere, obezite ile ilişkili ikincil sağlık sorunlarında da artış görülmektedir. Vücut yağ oranının tespiti için sıklıkla antropometrik ölçümler kullanılmaktadır. Kullanılan antropometrik ölçümler ile vücut yağ oranının artışı ve bu artışa bağlı gelişen ikincil sağlık sorunlarının oluşma riski arasında ilişki kurulabilmektedir. Çalışmamızda amaç, antropometrik ölçümleri ile kan basıncı ölçümlerinin karşılaştırılarak, hipertansiyon risk belirteci olarak kullanılabilecek antropometrik ölçüm metodlarını saptamak, obezite ve hipertansiyon sıklığı ile aralarındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Çalışmaya daha önce belirlenen okulda okuyan 12-13 yaşlarında kız ve erkek 544 öğrenci dahil edildi. Erkeklerin %25,4'ü fazla kilolu, %16,8'i obez, kızların %25,4'ü fazla kilolu, %9,4'ü obez olarak saptandı. Katılımcıların %12,7'sinde yüksek kan basıncı, %14,9'unda evre 1 hipertansiyon, %2,6'sında evre 2 hipertansiyon saptandı. Bel çevresi, kol çevresi ve deri kıvrım kalınlıkları ölçümleri 85 persentilin üzerinde olan çocuklarda yüksek kan basıncı ve hipertansiyon bulunma olasılığının arttığı saptandı. Antropometrik ölçümlerin kan basıncı yüksekliği ile pozitif ilişkisinin çocuğun yaşı, cinsiyeti, yaşa göre boy z skoru, anne-baba yaşı, anne-babada kronik hastalık varlığı kontrol edildiğinde de devam ettiği görüldü. Bu ilişki en güçlü olarak bel çevresi ve sistolik hipertansiyon arasında (4,10 kat artış) gözlendi. Saptadığımız bulgular obezite ve hipertansiyon sıklığının toplumumuzda da hızlıca arttığını ve daha etkin müdahale ve mücadelede bulunmamız gerektiğini göstermektedir. Bununla birlikte, obezite ile ilişkili ikincil hastalıkların oluşma riskinin tespiti için vücut kitle endeksi dışındaki antropometrik ölçüm ve değerlendirme yöntemlerinden de faydalanılabilir.
Özet (Çeviri)
Erdal İ., Evaluation of anthropometry and hypertension in well-child follow-up, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Pediatrics, Ankara, 2018. Obesity is a growing health problem all over the world; hypertension and other comorbidities associated with obesity are also increasing. Anthropometric measurements are frequently used to determine body fat ratio. The relationship between anthropometric measurements and the increase in body fat ratio and the risk of comorbidities due to this increase can be established. The purpose of this study is to compare the anthropometric measurements with the blood pressure measurements to determine the anthropometric measurement methods that can be used as a risk indicator for hypertension and to show the relation between obesity and hypertension in the study area. A total of 544 girl and boy students aged 12-13 years were included in the study. Of all, 25,4% of the boys are overweight, 16,8% are obese; 25,4% of girls are overweight and 9,4% are obese. High blood pressure was detected in 12.7% of the participants, stage 1 hypertension in 14.9% and stage 2 hypertension in 2.6%. Increased likelihood of high blood pressure and hypertension in children with waist circumference, arm circumference, and DKK measurements above 85 percentile. It was seen that the anthropometric measurements were positively correlated with the blood pressure when the child's age, sex, height-for-age z-score, parents' ages, and presence of chronic illnesses in parents were adjusted. This relationship was most strongly observed between waist circumference and systolic hypertension (OR=4,10). Findings that we have found show that the prevelance of obesity and hypertension increases rapidly in our society and that we should be in a more effective intervention and struggle. However, anthropometric measurement and evaluation methods other than body mass index can also be used to determine the risk of secondary diseases associated with obesity.