Fiber optik kabloların kalite parametrelerinin belirlenmesi ve bu parametreler üzerine etki eden faktörlerin etki mekanizmalarının analizi
Determination of the quality parameters of fiber optical cables and analysis of effect mechanisms of factors effecting on these parameters
  1. Tez No: 576049
  2. Yazar: MUSTAFA EVREN POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFIZ ALİSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Haberleşme alanında çeşitli ortamlar ve amaçlar için farklı tiplerde fiber optik kablolar üretilmekte ve kullanılmaktadır. Üretilen fiber optik kablolar farklı çevresel ve mekanik şartlar altında farklı verim ve dayanım göstebilmektedir. Bu durumun sebebi kablo imalatında kullanılan malzemenin kalitesi, miktarı ve üretim kusurları olabilmektedir. Fiber optik kabloların üretilirken ve kullanılacağı ortama göre belirli uluslararası kalite standartlarını sağlaması gerekmektedir. Bu yüksek lisans tez çalışmasında yerli üretim fiber optik kablolar için standartlara uygun test düzenleri ve yazılımları tasarlanmış ve yeniden yapılandırılıp otomatize edilmiştir. Böylece testler insan bağımsız olarak gerçekleştirilip hata oranının ve maliyetin minimize edilmesi amaçlanmıştır. Sıcaklık ve gerilme gibi çevresel etkiler ve bükülme gibi mekanik etkilere karşı tepkileri, aralarındaki ilişkileri ortaya çıkarılmış ve incelenmiştir. Bu tepkiler fiber optik kablonun içinden geçen ışığın kaybı, fiber öz boyunda uzama ve kablonun boyundaki uzamalardır. Fiber optik kablonun kalite parametrelerinin belirlenmesi kablo tasarımı, kablo maliyeti ve kullanılacağı alana uyumu açısından büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In the communication industry, different types of fiber optic cables are produced and used for various environments and purposes. Produced fiber optic cables can show different efficiency and strength characteristics, under different environmental and mechanical conditions. The reason for this situation can be the quality, quantity and production defects of the materials used in cable manufacturing. Fiber optic cables must meet certain international quality standards, according to the environment in which they are produced and used. The standardized test layouts and software for domestic production of fiber optic cables, in this study, have been designed and reconstructed and automated. Thus, the tests are carried out independently of the human interference and the error rate, costs are minimized and live monitoring is maintained. Their responses to environmental effects such as: temperature and tension; and to mechanical effects such as: bending and crushing; and their relationships between each other are detected and assessed. These responses are the loss of light through the fiber optic cable, elongation of the fiber core length and elongation of the length of the cable. Determination, of quality parameters of fiber optic cables, is of great importance in terms of cable design, cable cost and adaptation to the area where it will be used.