Farklı uç alma dönemleri ve farklı dozlarda azot uygulamalarının merlot (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde gelişme, verim ve kalite özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi
Different tipping periods and different nitrogen doses effect on growing, yield and quality in cv. merlot (Vitis vinifera L.)
- Tez No: 436387
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR KORKUTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada Tekirdağ merkez ilçede bulunan Yazır Köyü' nde, 40° 55' 38.59“ K ve 27° 25' 20.93”D koordinatları arasında yer alan Umurbey Vineyards bağlarında yetiştiriciliği yapılmakta olan 5BB anacı üzerine aşılı Merlot üzüm çeşidi asmaları üzerinde farklı dozlarda azot uygulaması ve farklı dönemlerde uç alma işlemlerinin gelişme, verim ve kalite üzerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme 2013 yılı vejetasyon periyodunda yürütülmüştür. Denemede azot uygulamaları; Doz 1 (Kontrol) (0kg/da N), Doz 2 (5kg/da N), Doz 3 (10kg/da N) ve Doz 4 (15kg/da N) uygulamaları olmak üzere 4 şekilde yapılmıştır. Uç alma uygulamaları ise Uygulama Yok (UY=Kontrol), Çiçeklenme Öncesi (ÇÖ), Tam Çiçeklenme (TÇ) ve Tane Tutumu (TT) döneminde olmak üzere 4 farklı dönemde yapılmıştır. Denemeye fenolojik gözlemler ile başlanmış olup gelişme dönemi özellikleri, sürgün özellikleri, salkım özellikleri, tane özellikleri, verim ve şıra özellikleri incelenmiştir. Deneme sonucunda TT döneminde yapılan uç alma ile salkım, tane, verim ve şıra özelliklerinin şaraplık üzümler için istenilen seviyeye eriştiği belirlenmiştir. Ayrıca verimli topraklarda azot uygulamasına gerek duyulmaksızın kaliteli yetiştiricilik yapılabileceği öngörülmüştür.
Özet (Çeviri)
Research was conducted in Tekirdag - Yazir village, between 40° 55' 38.59“ N and 27° 25' 20.93”E coordinates. Twenty years old Merlot/5BB grafting combination in Umurbey Vineyards for determination different tipping periods and different nitrogen doses effect on growing, yield and quality in cv. Merlot. Research was conducted in the vegetation period in 2013. In research four nitrogen doses Dose 1 (Control) (0kg/da N), Dose 2 (5kg/da N), Dose 3 (10kg/da N) and Dose 4 (15kg/da N); also four tipping periods No Application (NA=Control), Before Anthesis (BA), Full Flowering (FF) and Berry Set (BS) periods was used. In the beginning of research phenological stages were recorded. After this, in growing period shoot characteristics, then cluster characteristics, berry characteristics, yield characteristics and grape juice characteristics were examined. As a result; tipping in BS period cluster characteristics, berry characteristics, yield characteristics and grape juice characteristics were desired level for wine grapes. Also, in fertil soil were foreseen to made without the need for nitrogen fertilisation good quality grape growing.