Uzaktan algılama verileri kullanılarak İstanbul metropolitan alanının analizi
- Tez No: 57607
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH PERKTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Uzaktan Algılama, cisimlerin elektromanyetik dalgalara karşı gösterdikleri davranışa göre onlar hakkında orada hiçbir bağlantı olmadan bilgi edinme tekniğidir. Uzaktan Algılama verileri ile yeryüzündeki büyük alanların gayet hassas bir şekilde incelenmesi mümkündür. Dünya nüfusunun çok hızlı bir şekilde artması sonucu, dünya kaynaklan hakkında kapsamlı bilgi edinme isteği, bu kaynakların optimum düzeyde kullanımı ve bölgeler arasındaki değişimlerin incelenmesi konulan gündeme gelmiştir. Uzaktan Algılama yöntemleri ile kolay ve çabuk olarak doğal kaynaklann bulunması ve izlenmesi mümkün olduğundan, bu yöntemlere ilgi gün geçtikçe artmaktadır ve bunun sonucu olarak, teknolojik incelemelerin de etkisiyle yöntemler gelişmektedir. Günümüzde birçok uydu bu amaçla faliyet göstermektedir. LANDSAT-TM'in ayırma gücü 30 m, SPOT un ayırma gücü 10 m' ye ulaşmıştır. Bu ayırma gücüy ile 1/5000 ölçekli haritalann yapımı, 1/25 000 ölçekli haritalann güncelleştirilmesi işlemleri rahatça yapılmaktadır. Bu yüksek lisans tezinin ikinci bölümünde Uzaktan Algılama ve tarihi hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Elektromanyetik tayf ve Uzaktan Algılamadaki yeri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde uygulamada kullanılan uydu sistemlerinin özellikleri, beşinci bölümde ise görüntü işleme teknikleri ve uygulamada kullanılan yöntemlere değinilmiştir. Altıncı bölümde ise yapılan uygulama ve sonuçlan anlatılmıştır Bu çalışmada LANDSAT-TM görüntüleri kullanılarak 6 bantlı bir görüntü oluşturulmuştur ve İstanbul Metropolitan alanının kullanım sınıflanın belirlemek amacıyla, görüntü eleme tekniklerinden sınıflandırma işlemine tabi tutulmuştur. Daha sonra sınıflandınlmış görüntü yataylanarak altlık olarak kullanılan 1/25 000'lik haritalarda aynı koordinat düzlemine mdirgenmiştir. Kullanılan yöntemler hakkında elde edilen sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Remote sensing is broadly about a target without being a physical contect with on object. Aircraft and satellites are the common platforms for remote sensing observations. The sensing sensors and techniques have improved the capability of gathering information about the earth's natural resources and environment. The need for the improved capability of Remote Sensing can be devided in to several parts: 1. To improve our ability to inventory and hence manage the earth's dwidling naturel resources 2. To monitor changes in our deteriorating envorinment 3. To avoid the politically and economically ill-advised international trade of naturel sources. It is obvious that Remote Sensing does not directly hold the solutions, but suplies a puplically accesible pool of information that matches the inter connectedneses, diversity and scale of global problems in a way that has never been possible before the last two decades of coverage at minimal cost and allows the iterpreter to adress several problems for more rapidly then by any other method. Electromagnetic radition is the link between the companents of remote sensing system. Electromagnetic energy sensors which are currently being operated from airbone and spaceborne platforms assist in inventorying, mapping and monitoring each resources. These sensors acquire data on the way various earth surface features emit and reflect electromagnetic energy and these data are analyzed to provide information about the resources under investigation. In general, however remete sensing consits of two distinct stage; data acquisition, involving the use of different remote sensing data and data analysis in order to process and interpret the data. The data for the compatiple tapes (CCT's) are collected by the satellites LANDSAT and SPOT and then preprocessed in a digital computer. In this step image noise is smoothed, atmospheric haze can be subtracted from the image thereby enhancing the image contrastAfter image processing, the digital data can be further processed for geometric correction and registration. The contrast of image can be streched, edges can be sharpened. Duiring these manuplations the photointerpretator can analyse the image on a multicolor display. After any of above steps, the processed digital image scene can be automatically classified by supervised or unsupervised clustering techniques with an aid of a digital computer. The output maybe several computer-made thematic maps identifying various areas of interest within a scene.Themes could be broad (such as agricultural uses, soil classification, geological makeup and drainage patterns), or specific (such as transportation networks, recreational uses, and arceheological explorations ).In this study, land use analysis of Istanbul metropolitan area has been examined by using satellite images. In the second part the meaning of the remote sensing and its developmnt have been defined. After this part electromagnetic energy and use of it in remote sensing have been explained. In the following part, LANDSAT and SPOT satellites have been explained. In the fifth part, digital images and image processing methods have been given. In the sixth part, the study in the Istanbul metropolitan area and the results of this work are explained.