Trakya Bölgesindeki tarım sorunlarının üreticiler tarafından değerlendirilmesi:keşan örneği
Evaluation of agricultural problems in thrace by themanufacturers: The case study of Keşan district of Edirne province
  1. Tez No: 576073
  2. Yazar: BUŞRA SEKÜLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, Trakya bölgesindeki tarım sorunlarının, Edirne ili Keşan ilçesinde tarımsal üretim yapan üreticilerce değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. İlçede, seçilen 23 köyden beşer üretici olmak üzere toplamda 115 katılımcı üzerinde anket çalışması yapılmıştır. Anketlerden elde edilen veriler neticesinde üreticilerin sosyo-demografik özellikleri açıklanmış olup bunların tarımsal faaliyetleri üzerine etkilerini incelemek üzere sonuçlar değerlendirilmiştir. Üreticilerin büyük çoğunluğu (%82) ile tarımsal desteklemelerden faydalandıklarını ve ( Likert Ölçek Analizi'ne göre 5 üzerinden 3,57 ortalama) tarımsal desteklemelerin girdi (mazot, gübre, tohum vb) bazında verilmesini uygun bulmuştur. Üreticilerin %31'i tarımsal danışmanlık hizmetinden yararlanırken yaklaşık %33'ü üretim girdilerini özel bayilerden temin etmektedir. Bitkisel üretimde yaşanan sorunlar değerlendirildiğinde yüksek girdi maliyeti (4,79) ve yetiştirdikleri ürünlerin düşük fiyatlı satış koşulları (4.7) en önemli sorunlar olarak belirtilmiştir. Hayvansal üretimde ise en önemli sorunun hayvan hastalıkları (4,73) olduğu belirtilmiştir. Üreticilerden tarımın olağan durumu ve geleceği hakkında düşünceleri istendiğinde (4,73) tarım dışı alanlarda kullanılan mazot fiyatları ile kıyaslama yapıldığında tarımda kullanılan mazot fiyatları ve vergilerine yönelik indirim uygulanması gerektiği yanıtları alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This study of the agricultural problem in Thrace, was built in Edirne Kesan district for evaluation by the producers engaged in agricultural production. County, according to the stratified sampling method selected 23 villages of thesurvey on a total of 115 participants, including five producers was made. As a result of the producers on the data obtained from the survey is described in the socio-demographic characteristics, the results were analyzed to examine their effects on agricultural activities. The vast majority of manufacturers (82%) and they benefit from agricultural support, regarding to the Likert Scale Analysis the rate is 3.57 of 5, have stated that they thought that agricultural subsidies reach the goal. Producer of 31% of agricultural advisory services, while benefiting from almost 33% of production inputs are sourced from specialist dealers. When the biggest problem in crop production farming asked the highest and similar rate, regarding to the Likert Scale Analysis the average is 4.79 of 5, high input costs and regarding to the Likert Scale Analysis the average is 4.70 of 5, lowersales of the products they harvest conditions responses were obtained. In animal production, the biggest problem, regarding to the Likert Scale Analysis the average is 4.73 of 5, it is stated that animal disease. The default state of agriculture from them manufacturer and when prompted thoughts about the future, regarding to the Likert Scale Analysis the average is 4.73 of 5, in comparison with diesel prices used in non-agricultural areas should be a discount for fuel pricesused in agriculture and tax answers were received.