Yara iyileşme modelinde mezenkimal kök hücre differansiyasyonunda folik asit etkisi
Effect of folic acid on mesenchymal stem cell differentiation in wound healing model
  1. Tez No: 576083
  2. Yazar: AHU PAKDEMİRLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN AÇIKGÖZ, PROF. DR. YASEMİN BASKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mezenkimal kök hücreler (MKH) yetişkin dokularından izole edilebilen stromal kök hücrelerin heterojen alt kümesi olup erişkin tip kök hücredir. MKH hem mezodermal hücreler hem de diğer embriyonik hattaki hücreler için farklılaştırıcı olabilir. Stromal kökenli olmalarından dolayı destek hücresi özelliğini taşırlar; dayanıklı ve farklı alanlarda kullanım potansiyeli yüksek hücrelerdir. Çalışmalar, nakledilen MKH'lerin etkilerini farklılaşma özellikleri aracılığıyla veya doku fonksiyonlarını geri getiren ve bağışıklık hücrelerini düzenleyen moleküllerin salınımı aracılığıyla uyguladığını göstermektedir. In vivo uygulamalar sonrası MKH'lerin periferik toleransı indüklediği ve hasarlı hücrelere göç ettiği ve hasarlı alanda pro-enflamatuar sitokinlerin salınmasını önlediği ve hasar görmüş hücrelerin hayatta kalmasını teşvik ettiği gösterilmiştir. Doku yenilenmesi ve onarımında bir diğer önemli faktör olan folik asit, hem yapı taşı moleküllerin sentezindeki rolü hem de differansiyasyon üzerine etkileri nedeniyle araştırılmaktadır. Bu çalışmada yara iyileşme modelinde mezenkimal kök hücre differansiyasyonunda folik asidin etkisi araştırılmıştır. HUVEC hücre hattı ile oluşturulan yara iyileşme modelinde folik asit ve inhibitörleri, MKH salgısal faktörleri kullanılarak doku yenilenmesi değerlendirilmiştir. Yara iyileşme hızı gerçek zamanlı canlı hücre görüntüleme sistemi ile hücre çoğalma fonksiyonları gerçek zamanlı hücre proliferasyon yöntemi ile ölçülmüştür. Folik asidin hücre proliferasyonunnu arttırıcı etkisi MKH kültür ortamına salınan salgısal faktörlerce potansiyalize edilmiştir. Folik asit, yara iyileşme hızını arttırmıştır. MKH salgısal faktörleri bu artışı ilk altı saatlik döneminde potansiyalize etmiştir. Bu çalışmada mezenkimal kök hücrelerin folik asit ile birlikte ko-kültürü sonucu ortama salgıladıkları faktörlerin endotel hasarını iyileştirme kapasiteleri in vitro yara iyileşme modelinde araştırılmıştır. MKH doku yenilenmesi ve iyileşme süreçlerinde yalnızca destek hücre fonksiyonları ile değil, differansiyasyonun salgısal fonksiyonlar üzerindeki etkisiyle de katkı sağladığı ve bu katkının folik asidin doku yenilenmesi üzerine olan etkisini güçlendirdiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mesenchymal stem cells (MSC) are adult type stem cell where the heterogeneous subset of stromal stem cells that can be isolated from adult tissues. MSC can be a differentiator for both mesodermal cells and other embryonic lines. Due to their origin as stromal, they carry the supporting cell feature and are resistant cells with high potency in different areas. Studies show that the effects of transplanted MSC are mediated through differentiation properties or by the release of molecules that regulate immune cells, restoring tissue function. After in vivo applications, it has been shown that MSC induce peripheral tolerance and migrate to damaged cells and prevent the release of damaged area pro-inflammatory cytokines and promote the survival of damaged cells. Folic acid, another important factor in tissue regeneration and repair, has been questioned in the literature due to its role in the synthesis of building block molecules and its effects on differentiation. In this study, the effect of folic acid on mesenchymal stem cell differentiation was investigated in the wound healing model. In the wound healing model generated by the HUVEC cell line, tissue regeneration was assessed using folic acid and its inhibitors, MSCs secretory factors. The wound healing rate was measured by a real-time live cell imaging system and cell proliferation functions were measured by real-time cell proliferation. Increasing effect of folic acid on cell proliferation. MSH epidemic factors potentiate this increase during the first six hours. In this study, endothelial damage-enhancing capacities of factors that mesenchymal stem cells secreted co-culture endothelial with folic acid were investigated in an in vitro wound healing model. It has been shown that MSCs contribute not only to support cell functions but also to the effect of differentiation on the secretory functions in tissue regeneration and healing processes, and this contribution potentiates the effect of folic acid on tissue regeneration.