İkinci ve üçüncü basamaktan diferensiyel denklemlerin çözümlerinin salınımlı ve salınımlı olmaması üzerine
This study is on the oscilliatory or monoscilliatory of the second and third order differential equations
  1. Tez No: 57609
  2. Yazar: METİN ÖNDEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMİL TUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
35 ÖZET Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde amaca yönelik temel tanım ve teoremler verildi. İkinci bölümde ise P. HARTMAN, E. HILLE ve A. WINTNER tarafından ikinci basamaktan lineer homogen diferensiyel denklemlerin salınımlı/salınımlı olmamasına ilişkin olarak verilen kriterler üzerinde duruldu. Son olarak, üçüncü bölümde ise N. PARHI, N. PARHI ve P. DAS tarafından iki diferensiyel denklem sınıfının çözümlerinin davranışlarına ilişkin olarak verilen sonuçlar incelenip, irdelendi.
Özet (Çeviri)
36 SUMMARY This study is consisted of three sections. In the first section, the fundamental definitions and theorems were given compiled to the objective. In the second section, the criteria akin to the second order linear homogeneous differential equations in terms of being osciliatory and nonoscilitory, given by P. HARTMAN, E. HILLE and A. WINTNER, have been studied. Finally in the third section, the results given in accordance with the behaviours of the solutions of the two differential equation class by N. PARHI, N. PARHI and P. DAS were examined and analysed.