Erzurum merkezde bulunan ahşap direkli düz tavanlı cami ve mescitlerin restorasyon öncesi ve restorasyon sonrası genel durumu
The general situation of pre-restoration and post restoration of the mosques and prayer rooms with wooden pillar and flat ceiling in the center of Erzurum City
  1. Tez No: 576095
  2. Yazar: ŞEYMA ÖZSAĞLICAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS BERKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Kuramı ve Eleştiri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 655
Özet
Erzurum merkezde bulunan ahşap direkli düz tavanlı cami ve mescitlerin plan ve mimari özellikleri tanıtıldıktan sonra en son geçirdiği restorasyon çalışmalarında neler yapıldığı, çalışmanın aslına sadık kalınarak yapılıp yapılmadığını incelemek amaçlanmıştır. Çalışmada cami ve mescitlerin yerinde yapılan gözlem ve incelemeleri ile beraber Erzurum Vakıflar Bölge Müdürlüğünden alınan bilgi ve belgelerle onarım ve değişiklikleri belirlenmiştir. Uygulama sonucunda elde edilen verilere göre 28 cami ve 4 mescit içerisinde restorasyonu yapılan 15 cami ve 1 mescidin özgün hallerine sadık kalınarak onarım ve yenilemelerinin gerçekleştirildiği görülmüştür. Tarihi değer taşıyan ibadet yerlerinin orijinalliklerini kaybetmemesi için yapılan restorasyon projelerinin aslına uygun bir şekilde yapılmasına özen gösterildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse whether these mosques and prayers' room has been restored according to theirs originalities, and what has been done in the last restoration periods of them after they have been introduced in terms of their plans and architectural features. Both observations and investigations of mosques and prayers' rooms and also the data and documents, which have been obtained from local directorate of foundations in Erzurum, were used to define restorations and changes.According to the data in the end of the study, it was seen that 15 mosques and one prayer room, which are totally 28 mosques and 4 prayers' rooms, have been restored according to their original ones in terms of restorations and regenerations. It is concluded that the restoration project of these prayers' rooms having historical features have been done according to their originalities so that they have not lost their originalities.