Muhasebe mesleğinde yaşanan stres düzeyi ile iş tatmini arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between stresslevel and job satisfaction in accounting profession
- Tez No: 576102
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, ''muhasebe mesleğinin ifasında yaşanan stresin iş tatmini üzerinde yarattığı etkiyi ortaya koymak ve bu araştırmada yer alan meslek mensuplarının bu iki değişken üzerinde düşüncelerine yönelik ortaya çıkan bulguları değerlendirmek'' olmuştur. Globalleşen dünyada modern çağın hastalığı olarak görülen stres ve buna bağlı olarak ortaya çıkan tatminsizlik olgusu çeşitli çalışmalara konu teşkil etmiş ve değişik meslek grupları üzerinde de benzer çalışmalara yer verilmiştir. Bundan önce yapılan araştırmalar, bu iki değişken arasında güçlü bir negatif korelasyon olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada da stres ve iş tatmini arasındaki nedensellik ilişkisinin, muhasebeciler üzerinde yarattığı etki ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Uygulanan Levene testi ile meslek mensuplarının cinsiyet ve medeni durumlardaki farklarının stres1 üzerinde etkilerinin olmadığı ortaya çıkmaktadır. Regresyon analizleri sonucunda ise strese bağlı dört özelliğin iş tatmin değişkenini %38,40 oranında açıkladığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study, to reveal the effect on the job satisfaction of the stress experienced in the performance of the accounting profession and evaluating the findings of these two variables. Stress, which is seen as a disease of the modern age in the globalizing world and the resultant dissatisfaction has been the subject of various studies and similar studies on different occupational groups. Previous studies have shown a strong negative correlation between these two variables. In this study, the effect of causality relation between stress and job satisfaction on accountants has been tried to be revealed. The Levene test reveals that the differences in the gender and marital status of professionals are not affected by stress. As a result of the regression analysis, it was found that the four variables related to stress explained the job satisfaction variable by 38.40%.