Özel bir hastanede doğum yapan primipar kadınların doğumu algılama ve doğum yöntemi tercihleri
Childbirth perception and birth management preferens of primiparous women's WHO gave birth in a private hospital
  1. Tez No: 576134
  2. Yazar: GİZEM YILMAZ GÜLEŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR DİNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada primipar gebelerin doğum şekline karar vermede etkili olan durumlar ve etkileyen faktörler incelenmektedir. Bu çalışma, kesitsel ve tanımlayıcı bir araştırmadır. Araştırma, Tekirdağ İlinin, Çerkezköy İlçesinde bulunan bir özel hastande 1 Ekim 2014 – 1 Haziran 2015 tarihleri arasında ilk doğumunu yapan 250 anne ile yapıldı. Veri toplama aracı olarak çalışmacı tarafından oluşturulan Anket Formu ve Annenin Doğumu Algılaması Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalamalar, Kruskal-Wallis, t Testi, Post Hoc Testi ve Mann-Whitney Testi; ölçeğin güvenirlik analizi içinde Cronbach's alpha testi kullanıldı. Çalışmada annelerin %53,2'sinin (n=133) 25 yaş ve altında olduğu, %69,6'sının (n=174) çalışmadığı, %37,6'sının (n=94) lise mezunu olduğu, %99,6'sının (n=249) evli ve %90,8'inin (n=227) 5 yıldan daha kısa süredir evli olduğu; gebelerin eşlerinin %61,6'sının (n=154) lise mezunu ve tamamının çalışıyor olduğu tespit edildi. Gebelerin %72,4'ünün (n=181) ilçede yaşadığı, %52'sinin (n=130) ekonomik durumunun orta düzeyde olduğu ve %92,4'ünün (n=231) sağlık güvencesinin olduğu, annelerin %89.2'si (n=223) normal vajinal doğumu tercih ederken %10.8'inin (n=27) sezeryan doğumu istediği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors affecting the decision of delivery type of primiparous pregnancies and the factors affecting them are examined. This is a cross-sectional and descriptive research study. The study was conducted with 250 mothers who made their first birth from October 1, 2014 to June 1, 2015 at the Özel Optimed Hospital in the province of Tekirdag, Cerkezkoy. As a data gathering tool, demographic characteristics of the pregnant and spouse, gestational history and resumes of the pregnant, questionnaires about the decision forms of the birth shape and the Birth Annoyance Perception Scale were used. In the analysis of the data, descriptive criteria (number, percentage), Kruskal-Wallis test, t test, Post Hock test and Mann-Whitney Test; Cronbach's alpha test was used in the reliability analysis of the scale. We found that 53.2% (n = 133) of the mothers were under 25 years of age, 69.6% (n = 174) did not work, 37.6% (n = 94) (n = 249) were married and 90.8% (n = 227) were married shorter than 5 years and 61.6% (n = 154) of the wives of the pregnant women were high school graduates and all were working. It was found that 72.4% (n = 181) of the pregnant women lived in the district, 52% of them (n = 130) had moderate economic status and 92.4% (n = 231) (n = 223) preferred normal vaginal birth whereas 10.8% (n = 27) preferred cesarean birth.