İlk atak psikoz hastalarında immunolojik parametrelerin incelenmesi
Investigation of immunological parameters in patients with first-episode-psychosis
  1. Tez No: 576138
  2. Yazar: TALAT SARIKAVAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ELBİ, DR. DAMLA İŞMAN HAZNEDAROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Psikiyatri, Allergy and Immunology, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ : Şizofreni ve bu spektrumdaki bozukluklar, genç yaşta başlayarak kişinin kişilerarası ilişkilerden ve gerçeklerden uzaklaşmasına ve içine kapanmasına neden olan; kişinin algılamasını, düşünce sistemini , duygulanımını ve bilişsel işlevlerini bozabilen psikiyatrik bozukluklardır. Hastalıkların etyolojisi ile ilgili çalışmalar, yaklaşık yüz yıl önce Kraepelin ve Bleuler tarafından tanımlandığından beri hem biyolojik, hem de psikososyal anlamda devam etmektedir. Güncel yaklaşımlar, hastalığın etyolojisinde ve seyrinde immunolojik ve otoimmun faktörlerin rol oynadığı yönündedir. AMAÇ : Bu araştırma ilk atak psikoz hastalarının immunolojik temellerini araştırmak, semptom içeriği ve şiddeti ile ilişkisini saptamak ve prognostik açıdan öngördücü tarama amaçlı markerlerı belirlemek için planlanmıştır. İlk atak psikoz hastalarının; sağlıklı kontrol grubuna göre immunolojik farklılıklarının ortaya konması, bakılan immunolojik markerlarının belirti şiddeti açısından fark yaratıp yaratmadığının gözlemlenmesi, böylece sonra yapılacak olan aynı ya da farklı hastalık gruplarının izlem ve daha geniş kapsamlı araştırmaları için ön çalışma yapılması amaçlanmıştır. YÖNTEM : Çalışmaya DSM-IV'e göre Kısa Psikotik Bozukluk ya da Şizofreniform Bozukluk tanısı alan 29 hasta ve 25 sağlıklı kontrol alınmıştır. Gönüllün onamları alındıktan sonra tanısal doğrulama için SCID-1 yapılandırılmış görüşme uygulanmış, hastalık şiddeti açısından PANSS ve Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği uygulanmıştır. Görüşmelerden sonra çalışılacak immünolojik parametreler için kan alınmış, kanlar aynı saat içinde görüşmeci tarafından çalışılacak laboratuarlara ulaştırılmıştır. BULGULAR : Hasta ve kontrol grubu arasında yaş, cinsiyet, eğitim süresi, çalışma durumu ve medeni hal açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Hasta grubunun yaş ortalaması 34,2'dir, belirtilerin başlamasından tedavi başvurusuna kadar geçen süre ortalama 6 ay'dır, gelir düzeyi daha düşüktür. Ortalama PANSS Pozitif Belirtiler Alt Ölçeği skoru 29,32 ± 5,25; PANSS Negatif Belirtiler Alt Ölçeği skoru 25,13 ± 6,31; PANSS Genel Psikopatoloji Alt Ölçeği skoru 42,75 ± 8,78; PANSS Toplam skoru 97,2 ± 11,15 ve Kısa Psikiyatrik Değerlendirme Ölçeği skoru 49,75 ± 13,11'dir. İmmunolojik parametrelerden sensitif CRP, Ferritin, Serum Amiloid A, IgG, IgM, IgA, IgE, C4, Vitamin A, Vitamin E, Anti-Tiroglogulin (Anti-T) ve Anti Tiroperoksidaz (Anti-M)'nin düzeyleri gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklı bulunmuştur. Yine BPRS toplam skoru Bakır, Vitamin A ve Vitamin E düzeyleri ile, PANSS Pozitif Belirtiler Alt Ölçeği skoru Serum Amiloid A ve Anti Tiroglobulin düzeyi ile, PANSS Negatif Belirtiler Alt Ölçeği skoru Serum Amiloid A ve sensitif CRP ile, PANSS Toplam skoru da Anti Tiroglobulin antikor ile anlamlı düzeyde korele bulunmuştur. SONUÇ : Çalışmamız, ilk atak psikoz hastaları ile sağlıklı kontroller arasında immunolojik parametreler yönünden anlamlı farklar saptamıştır. Saptanan bu farklılıklardan bazıları da klinik belirtilerle korelasyon göstermektedir. Benzer çalışmalarla endofenotipler ve immunolojik parametrelerle olan ilişkiler ortaya konabilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Schizophrenia and disorders in this spectrum are psychiatric disorders that start at a young age, impair the perception of the person, the system of thought, emotion and cognitive functions, cause a person to move away from and become locked away from relationships. Studies of the etiology of diseases have been both biological and psychosocial, since they were first defined by Kraepelin and Bleuler about a hundred years ago. Current approaches are that immunologic and autoimmune factors play a role in the etiology and course of the disease. OBJECTIVES: This study was planned to investigate the immunologic baseline of first-episode psychosis patients, to determine their association with symptom content and severity, and to identify markers for prognostic-predictive screening. Patients with first episode psychosis; monitoring of immunologic differences according to the healthy control group, observation of whether the immunologic markers of interest have made a difference in terms of symptom severity, so as to carry out a preliminary study for the follow-up of the same or different disease groups and more extensive researches. METHOD: 29 patients with short-term psychotic disorder or schizophreniform disorder according to DSM-IV and 25 healthy controls were studied. Once volunteer approvals were received, SCID-1 structured interview was performed for diagnostic validation, PANSS and Brief Psychiatric Rating Scale was applied for disease severity. Blood was taken for the immunological parameters to be worked after the interviews, and the blood was delivered to the laboratories to be worked on by the interviewer within the same hour. RESULTS : No statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of age, gender, duration of education, study status and marital status. The mean age of the patient group was 34.2 years, with an average of 6 months between the onset of symptoms and the treatment application, and the income level was lower. Mean PANSS Positive Symptoms subscale score 29,32 ± 5,25; PANSS Negative Symptoms subscale score 25,13 ± 6,31; PANSS General Psychopathology subscale score was 42,75 ± 8,78; Total score of PANSS was 97.2 ± 11.15 and Brief Psychiatric Rating Scale score was 49.75 ± 13.11. Levels of sensitive CRP, Ferritin, Serum Amyloid A, IgG, IgM, IgA, C4, Vitamin A, Vitamin E, Anti-Tiroglogulin (Anti-T) and Anti Thyrooperoxidase (Anti-M) levels were significantly different. Again, BPRS total score with Copper, Vitamin A and Vitamin E levels, PANSS Positive Symptoms Sub-Scale score with Serum Amyloid A and Anti Thyroglobulin levels, PANSS Negative Symptoms Sub-Scale with Serum Amyloid A and Sensitive CRP, PANSS Total score Anti Thyroglobulin antibody was found to be significantly correlated with. CONCLUSİON : Our study found significant differences in immunological parameters between first-episode psychosis patients and healthy controls. Some of these differences are also correlated with clinical symptoms. Similar studies may reveal relationships with endophenotypes and immunological parameters.