Dalaman çayı su toplama havzasının hidrolojik yapısı
Hydrological structure of the Dalaman creek watershed
  1. Tez No: 5762
  2. Yazar: ERKAN EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ OKMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürteknik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi DALAMAN ÇAYI SU TOPLAMA HAVZASININ HÎDROLOJÎK YAPISI Erkan EMÎNO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kültürteknik Anabilim Dalx Danışman: Doç. Dr. Cengiz OKMAN 1987, Sayfa: 94 Jüri : Doç..Dr. Cengiz OKMAN ppof.Df. Yetkin GÜNGÖR Doç. D t?. Turhan AKÜZÜM Bu çalışmada 4-75974- ha büyüklüğündeki Dalaman Çayı Su Toplama Havzasının hidrolojik yapısı incelen miştir. Havzada A, B, C olmak üzere 3 hidrolojik toprak grubu mevcuttur. Dalaman Çayı Su Toplama Havzasında yağmur özelliğinin belirtilmesi amacıyla havza içinde 14-, havza dışında ise 7 yağmur istasyonunda ölçülen uzun yıllık değerler göz önüne alınmıştır. Bu havzada Ölçülen yağ murların, Aritmetik Ortalama, Thiessen ve îsohyetal yön temine göre alansal ortalaması bulunduktan sonra değişik süreli şiddetli yağmurların tekrarlanma süreleri Loga- ritmik Normal dağılımına göre elde edilmiştir. Yıllık potansiyel su tüketimi Penman ve Turc ilişkilerine göre belirtilmiştir. Turc ve Su Bütçesi ilişkisine göre bulunan havza verimi direkt ölçümler ile karşılaştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Su toplama havzası, hidrolojik toprak" grubu, ortalama yağmur miktarı, şid detli yağmurların tekrarlanma süresi, potansiyel su tüketimi, havza su verimi.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis HTDROLOGÎCAL STRUCTURE 01 THE DALAMAN CREEK WATERSHED 'Erkan EMÎN0?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Engineering Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Cengiz OKMAN 198?, Page 94- Jury : Assoc. Prof.Dr. Cengiz OKMAN Prof. Dr. Yetkin GÜNGÖR Assoc, Prof.Dr. Turhan AKÜZÜM In this research, hydrological structure of the Dalaman creek watershed has been investigated which its areais 474-974- ha. The soils of the watershed have been divided 3 groups namely A, B, C respect to their ability to runoff occurrance. The rainfall data of the watershed which were considered in the analysis were collected from the Longterm records of 14- stations in "the area investigated and 7 stations to nearest the watershed. The area_msan of the rainfall were figured out by aritmetic mean Thiessen and Isohyetal methods. Frequency of the intensive rainfall which observed in the area were determined by the logaritmic normal distribution. The potential water use were handled by means of Penman and Turc methods. The watershed yield which determined by Turc and waterbalance. methods were compared with the result of direct measurement. KEY WORDS: Watershed, hydrological soil group, mean rainfall, intensive rainfall, recurrance of intensive rainfall, potential water use, watershed yield.