Ergin balarısı (apis mellifera L.) hastalığı nosema apis'in dağılımı ve enfeksiyon oranı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 4097
  2. Yazar: MEHMET ALİ KUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN KAFTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
37 ÖZET Arıcılık toprağa gereksinim duyulmadan az sermaye ve yatına ile kısa zamanda ürün elde edilebilen bir tarımsal üretim koludur. Arılardan bal, balmumu, arı sütü, polen ve arı zehiri gibi bir çok ürünler elde edilebilmektedir. Balın insan beslenmesindeki önemi, bal mumu, arı sütü ve arı zehirinin kullanın alanlarının art sası topraksız ve az topraklı çiftçiler ile dar gelirli ailelerin ek gelir kaynağı yaratmak amacı ile arıcılığa başlamaları, arıcılığın öneminin artmasına ve yaygınlaşmasına neden olmaktadır. Bugün ülkemizde arıcılığın en Önemli sorunlarından bir tanesi arı hastalık, parazit ve zararlılarının bir çok arıcı tarafından tanınmaması, kontrol edilememesi ve bu hastalıkların yayılarak ülke arıcılığını tehtid eder boyutlara ulaşmasıdır. Hosema hastalığıda ergin arılar üzerinde etkisini gösteren kolonilerin zayıflamasına arı ölümlerine ve verim düşüklüklerine neden olan tehlikeli ve bulaşıcı bir hastalıktır. ülkemizde nosema hastalığının varlığı, dağılımı ve etkileri üzerinde bugüne kadar yerli ve yabancı yayına raslanmaaıstır. Bu çalışma losematosis hastalığının Türkiye'deki varlığı ve bulaşıklılık düzeyinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Adana ili ile Muğla ili ve yöresinde sürdürülmüş, toplam 312 arılıktan 15600 adet isçi arı alınarak incelenmiştir. incelenen kolonilerde ortalama bulaşıklılıgın %26.4 olduğu saptanmıştır. Fosema bulaşıklılık oranları, Muğla, Adana, Dalaman, Aydın, Datça, Milas, Fethiye, Köyceğiz ve Marmaris'te sırası ile %31.3; X29.8; %29.6; %28.6; X25.7; %25.0; %23.8; %23.3 ve %20. 5 olarak bulunmuştur. Hastalık etmeninin biyolojisi, mevsimsel gelişmesi ve dağılımı, koloniler üzerindeki etkilerinin belirlenmesi, uygun tedavi yöntemlerinin belirlenmesi ve sürelerinin saptanması amacıyla bu tür araştırmaların belirli aralıklarla birkaç yıl süre ile incelenmesi gerektiği vurgulanmıştır. L
Özet (Çeviri)
38 SUUABY Beekeeping is an agricultural enterprise with return of income in a snort time and it can be performed with small capital and investment without the necessity of private land. Several bee products such as honey, bees wax, royal jelly and bee venom are obtained from beekeeping. Due to the importanca of honey in human nutrition ; increased uses of beeswax, royal jelly and bee venom ; and attemps of small farmers and poor families to keep bees for extra Income, beekeeping has become tempting and widespread. One of the most serious problems of Turkish beekeeping is that many beekeepers do not know how to identify and control the honey bee diseases, parasites, and pests. Consequently the diseases and parasites become widespread and they are threatening beekeeping in Turkey. loseaa is one of the dangerous and contagious honey bee disease that weakens the colonies and causes decreased yield. There was no written information on the presence, spread and effects of Fosema disease in Turkey up to now. This study was conducted to investigate the presence and infection ratio of Scsematosis in Turkey. The samples were taken from Adana, Mugla and Aydm provinces, and a total of 15600 worker bees from 312 apiaries were inspected. Tne average infection ratios in Mugula, Adana, Dalaman, Aydın, Datça, Milas, Fethiye, Köyceğiz and Marmaris were faund to be 31.3%; 29.8%; 29.6%; 28.6%; 25.7%; 25.0%; 23.8%; 23.3%; and 20.5% respectively. It was emphasized that the biology, seasonal development, spread and effects of lose ma apis on the colonies, suitable control methods and medication time should be determined by further research. L