Türkiye'de saptanmış olan encyrtidae (hymenoptera) familyası türleri, yayılışları, konukçuları ve etkililik durumları üzerinde incelemeler
Investigations on the spacies of family encyrtidae (hymenoptera) found in Turkey, their distribution, their hosts and the situation of their activity
  1. Tez No: 4347
  2. Yazar: SEMİH DİRLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEZMİ ÖNCÜER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
- 24 - ö Z E T Bu çalışmada yurdumuzda Encyrtidae (Hymenopte- ra) familyasına bağlı 27 cinse ait toplam 47 tür tespit edilmiştir. Bu türlerden 2' si atrapla elde edilirken, 5 tür lepidopter larvalarında, 2 tür lepidopter yumurtaların da, 1 tür heteropter yumurtalarında, 1 tür hem lepidopter hem de heteropter yumurtalarında, 29 tür (26' sı kabuklubit ve koşnillerde) homopterler üzerinde bulumraştur. Ayrıca 2 tür hyperparazit, 4 tür de predatörlerde parazittir. Blastothrix» Metaphycua. Microterys ve Encyr- tüs cinslerine bağlı türler özellikle Coccidae familyası türlerinin iç parazitidir. Homalotylus cinsine bağlı türler Coccinellidae familyası türlerinin larvalarında iç parazit olarak yaşar lar. Ooencyrtus cinsi türleri ise Hefceroptera ve Lepidoptera takımı türlerinin yumurtalarının sekonder para zitidirler. Encyrtidae familyası türlerini» özellikle ka buklubit ve koşnillerde parazit olarak yaşamaları biyolo jik savaş açısından önemlerini daha da arttırmaktadır. Zi ra bu familyalara ait türlerin üreme güçlerinin yüksek olu - şu, kimyasal savaşın masraflı ve çevreye olan olumsuz etki leri vb. nedenlerle ortaya çıkan biyolojik savaş ve integ- re savaş programlarında rol alacak Encyrtidae türlerinin- 25 - önemi ortaya çıkmaktadır. Saptanan parazitlerin etkililik durumları üzerinde daha yoğun çalışmalar yapılmalı, etkin liklerini arttıracak önlemler alınmalıdır. Son yıllardaki çalışmalarda yurdumuzda özel likle bazı kabuklubit ve koşnillere karşı biyolojik savaş ta kullanılabilecek potansiyele sahip türler saptanmıştır. Bu türler ; Flanococcus citri (Eisso) (Hom. : Pseudococci- dae)'ye karşı Anagyrus pseudococci Girault, Sphaeroleca- nium prunastri (Fonsc.) (Hom.: Coccidae)'ye karşı Diacodes aeneus (Dalman) ve Metaphycus flavus Howard ile Oeroplas- tes rusci L. (Hom.: Coccidae)'ye karşı kullanılan Parace- raptrocerus italicue (Masi)'tur. Adı geçen bu parazitoid türlerin ilerideki ça lışmalarda dikkate alınmasında yarar vardır. V
Özet (Çeviri)
- 26 - SUMMARY INVESTIGATIONS ON THE SPECIES OF FAMILY ENCYRTIDAE (HYMENOPTERA) FOUND IN TURKEY, THEIR DISTRIBUTION, THEIR HOSTS AND THE SITUATION OF THEIR ACTIVITY In this study, a total of 47 species within 27 genera were determined belonging to the family of Encyrtidae (Hymenoptera) in our country» While 2 of these species was obtaining by trap, 5 species of them in lar vae of Lepidoptera, 2 species of them in eggs of Lepidop tera, 1 species of them in egg of Heteroptera, 1 species of them either in eggs of Lepidoptera or Heteroptera, 29 species of them on Homoptera(26 of them on Diaspididae and Coccidae) had been found. Briefly 2 species as a hyper- parazite and 4 species as a parazite on predators have been found. Specially, the species belonging to the genus of Blast othrix, Metaphycus, Microterys and Encyrtus are internal parazites on the species of Coccidae family. The species belonging to genus of Homalotylus live as an internal parazite in larvae of the species of Coccinellidae family. Briefly, the species belonging to genus of Ooencyrtus live as secondary parazites in eggs of the spe cies of Heteroptera and Lepidoptera.- 27 - Specially, the fact that the species of Encyr- tidae family live as a parazite on the families of Diaspi- didae and Coccidae have been looking a very important agent in biological control against to them. Since the spe cies of these families have a high performance of reproduc tion, the chemical control of them is very expensive and they are negative effects to environments. It is obvious that the species belonging to Encyrtidae family have a great importance in the programmes of integrated and biolo gical control. More intensive studies must be carried out about the effectives of these parasitoids and it must be taken the precautions to increase the effectiveness of them. In recently studies in our country some of spe cies of parasitoid were identified which had a potential in the biological control of some species of the families of Diaspididae and Coccidae. These sbecies is following ; Ana^yrus pseudococci Girault against to Planococcus citri (Risso) (Horn.: Pseudococcidae), Discodes aeneus (Dalman) and Metaphycus flavus Howard against to Sphaerolecanium prunastri (Fonsc.) (Horn.: Coccidae) and Paraceraptrocerus italicus (Masi) against to Ceroplastes rusci L. (Horn.: Coccidae). It will be useful that these parasitoids we - re considered in the further studies.