Türkiye'de bilgisayar mühendisliği anabilim dalında hazırlanan lisansüstü tezlerin araştırma eğilimleri
Research trends of graduate thesis prepared in computer engineering deparment in Turkey
- Tez No: 576238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİKMET HAKAN GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Çeşitli araştırma alanlarının hangi konular üzerinde yoğunlaştığı ve akademik olarak hangi konulara eğilim olduğu araştırmacılar için hep merak konusu olmuştur. Türkiye 'de bilgisayar mühendisliği alanında yüksek lisans eğitimi 1971-1972 yılından itibaren başlamıştır. Araştırmacılar geçen bu 48 yıllık süre içerisinde teknolojinin gelişimine göre birçok farklı konuda, farklı metotlar kullanarak yüksek lisans ve doktora düzeyinde tezler hazırlamışlardır. Bu çalışmada Yükseköğretim Kurulu ulusal tez merkezinde 2014-2018 yılları arasında bilgisayar mühendisliği anabilim dalında Türkçe olarak yayınlanan 1092 adet yüksek lisans ve doktora tezi yayın yılı, üniversiteleri, araştırma alanları, alan içi konuları, araştırma metotları ve veri toplama yöntemlerine göre sistematik olarak analiz edilerek araştırmacıların eğilimleri ve bunların yıllara göre değişimleri ortaya koyuldu. Araştırmacıların 12 başlık altında incelenen araştırma alanlarından en çok üzerinde çalıştıkları alanın yüksek lisans tezlerinde %24,16 ile yazılım tasarımı olduğu, yazılım tasarımı altında en çok çalışılan konunun ise 114 tez ile veri madenciliği olduğu görüldü. Doktora tezlerinde ise en çok çalışılan alanın %29,47 ile yazılım tasarımı alanı olduğu. Yazılım tasarımı altında en çok çalışılan konunun 28 tez ile veri madenciliği olduğu görüldü. Araştırmacıların %67 si nicel araştırma metodu kullandığı, veri toplama yöntemi olarak ise deney veri toplama yönteminin 455 tezde kullanıldığı raporlandı. Başlıklarda kullanılan anahtar kelimelerde algoritma 101, makine öğrenmesi 42 ve veri madenciliği 40 tezde kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It has always been a matter of concern for the researchers to find out what the various research areas are focused on and what are the academic trends. Turkey 'has begun since 1971-1972 master's degree in Computer Engineering. In the last 48 years, researchers have prepared various theses and theses in different subjects according to the development of technology. In this study, 1092 masters and doctorate thesis published in Turkish in the department of computer engineering between 2014-2018 in the national thesis center were analyzed systematically according to universities, research areas, in-field subjects, research methods and data tolerance methods. trends and their changes according to years. The most studied research areas were the software design with 24.16% in the master's theses, and the most studied subject under the software design was the data mining with 114 theses. In the doctoral thesis, the most studied area was software design field with 29.47%. The most studied subject under software design was data mining with 28 theses. It was reported that the data collection method was used as a data collection method in which the quantitative research method was used in 67% of the researchers. The keywords used in the titles are algorithm 101, machine learning 42 and data mining 40.