Seramikte alternatif fırınlar ve bir fırın uygulaması
Alternative kilns and prictical of a kiln
- Tez No: 576240
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞİRİN KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüze kadar süregelen arkeolojik çalışmalar doğrultusunda elde edilen bilgilere göre seramiğin yaklaşık M.Ö. 30 bin yılından bu yana insanoğlu hayatında var olduğu bilinmektedir. Neolotik Çağ ile yerleşik hayata geçen toplumlarda kap, kacak ya da saklama kabı, dini ya da dekoratif figür olan seramik, teknoloji, endüstri ve sanatın gelişmesi sonrasında geleneksel kimliğinin yanı sıra endüstriyel ve sanat alanında yerini almıştır. Seramiğin yapım aşamalarından biri olan pişirim aşaması, tarihsel süreç boyunca farklı arayış ve deneyim aşamalarından geçmiştir. Bulunulan coğrafi konumun ve bu konumun koşullarına bağlı olarak farklı malzeme ve pişirim teknikleri arayışlarına gidilmiştir. Bu çalışmada seramik malzemesi, seramik yapım aşamaları ve fırınları ile ilgili bilgi vermek, seramiğin ve seramik sanatının tarihçesi hakkında bilgiler sunmak, bu tarih sürecinde yapılmış alternatif fırınları örneklerindirerek bir fırın heykel uygulaması sunmak amaçlanmıştır. Bu amaçtan yola çıkarak, seramik ve pişirim tarihi ile ilgili bilgiler araştırılmış, daha önce yapılmış alternatif fırınlar örneklendirilerek sanatçıları ve fırınların yapım aşamaları ile bilgiler verilmiş, uygulamalı olarak bu alternatif fırın çalışmalarından biri olan fırın heykel çalışması ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
According to knowledge in line archeological studies ongoing now, ceramic is known to exist in human-being life from app. B.C. 30 thousand to today. Ceramic which has used as use goods like mugs, pots, religious or decorative figures in the comminity had begun the resident life in Neolithic Era, after development of ceramic art and ceramic endustry, has taken its place in art and endustry field. Firing process one of the ceramic production phase has passed through on several researching and experiential studies. Depending on geopraphic location living in and its circumstance, several firing technics and materials has been experimenced. The aim of this study is; to give fundemental informations about ceramic metarial, ceramic production process and but ceramic kilns also ceramics history, to examplify the alternative kilns that made on this history, to exhibit a sculpture kiln practice. With this aim, the knowledge about ceramic and firing history has been researched, the knowledges about the alternative kilns made before, these kilns process and artists has been informed. And this study has ended on prictial experiment with a sculpture kiln practice which is one of the alternative kilns.