Necip Fazıl Kısakürek'in Çile adlı şiir kitabındaki kavramlar ve tasnifi
Concepts and classification in Neci̇p Fazil Kısakürek's poem book called 'Çile'
- Tez No: 576243
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKÇATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyet Dönemi Türk şiirinin önemli temsilcilerinden biri olan Necip Fazıl Kısakürek'in Çile adlı şiir kitabında bulunan şiirlerdeki bazı kavramların taşıdığı anlamlar incelenmiştir. Seçilen kavramların oluşturduğu çağrışım zenginliği göz önüne alınarak bu kavramların farklı şiirlerdeki anlamlarına değinilmiştir. Kavramların seçiminde kullanım sıklığı ve çağrışım yoğunluğu dikkate alınmıştır. Şairin sıklıkla üzerinde durduğu, pek çok şiirinde karşımıza çıkan kavramların şiirde taşıdığı bağlamsal anlamlar açıklanmıştır. Şairin şiir anlayışının ve düşünce dünyasının izlerinin olduğu bu kavramlardaki anlam derinliği ve çeşitliliği gösterilmiştir. Kavramlar belli konu başlıkları altında toplanmak yerine alfabetik olarak sıralanmıştır. Şiirde kullanılma durumuna bağlı olarak her kavram farklı sayıda açıklanmıştır. Sadece bir şiirinde geçen kavramlar olduğu gibi birden çok şiirinde geçen kavramlar da bulunmaktadır. Ayrıca kavramların dönemsel ve tematik olarak tasnifi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study which contains the concepts in the poem book called“Çile”, the meanings of concepts in different poems are analyzed. Also, the poem book is written by Necip Fazıl Kısakürek who is one of the most important representatives of Republican Turkish Poetry. Considering the richness of the connotation of selected concepts, the meanings of concepts in different poems are mentioned. In choosing concepts, the frequency of usage and the intensity of association are taken into consideration. The contextual meaning of concepts which is used in plenty of poems are explained. The depth and diversity of meaning in these concepts where the poet's understanding of poetry and the world of thoughts are shown. Instead of collecting under the same title, the concepts are ordered alphabetically. According to the usage of concepts, they are explained in different numbers. There are concepts in multiple poems as well as the concepts in only one poem. Also, the concepts are classified periodically and thematically.