Sabit ve değişken sıcaklık koşullarının sünenin yumurta parazitoiti, Trissolcus semistriatus (Nees) (Hymenoptera, Scelionidae) üzerine etkileri
Effects of fluctuating temperature and constant temperatures on the egg parasitoid of sunn pest, Trissolcus semistriatus (Nees) (Hymenoptera, Scelionidae)
  1. Tez No: 576244
  2. Yazar: SADİ CAN BAŞA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜJGAN KIVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tezde laboratuvar ortamında sabit (25±1 ºC) ve değişken (28-23±1 ºC ve 25-20±1 ºC) sıcaklık, %60±10 orantılı nem ve 14: 10 fotoperiyot koşullarında Trissolcus semistriatus (Nees)' un alternatif konukçusu Graphosoma lineatum (L.) yumurtaları üzerinde biyolojik parametrelerini ortaya koymak amacıyla bir çalışma yürütülmüştür. İnkübatör içerisinde doğadakine benzer yüksek sıcaklıklar aydınlık (14 saat), düşük sıcaklıklar karanlık (10 saat) olacak şekilde ayarlanmıştır. Parazitoitin günlük ve toplam parazitlediği yumurta sayıları, ergin ömrü, ovipozisyon ve gelişme süreleri bakımından en başarılı sonucu 28-23±1 ºC değişken sıcaklık koşullarında verdiği tespit edilmiştir. Cinsiyet ve ergin çıkış oranlarında ise en iyi sonuç 25-20±1 ºC sıcaklıkta elde edilmiştir. Sonuç olarak 28-23 ±1 ºC sıcaklığın T. semistriatus'un kitle üretiminde daha uygun olduğu kanısına varılmış ve ilk kez bu çalışma ile ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a study has been carried out to determine some biological parameters of Trissolcus semistriatus (Nees) on alternative host, Graphosoma lineatum (L.) eggs at constant (25±1 ºC) and fluctuating temperatures (25-20±1 and 28-23±1 ºC), 60 ± 10% relative humidity, 14:10 photoperiod conditions in the laboratory. It was set up high temperatures as light (14 hours) and low temperatures as dark (10 hours). It was determined that the most successful results in terms of number of eggs per day, fecundity, adult life, oviposition time and development time were at 28-23 ±1 ºC fluctuating temperature conditions. However the best results of emergence and sexual ratio were obtained at 25-20 ± 1 ºC. As a result, it was concluded that temperature of 28-23 ±1 ºC was more suitable for mass production of T. semistriatus and for the first time this study has been demonstrated.