Anlatım ve biçim bağlamında dijital oyunların sinemaya etkisi
The effect of digital games on cinema in style and expression
- Tez No: 576242
- Danışmanlar: DOÇ. HAKAN ERKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Günümüz dünyasında dijital oyun endüstrisi ve sinema endüstrisi karşılıklı olarak birbirlerini besleyen ve etkileşim içeresinde olan endüstrilerdir. İnteraktif bir dünya olan dijital oyun endüstrisi sinema anlatasının pek çok öğesinden etkilenmiş ve gelişen bilgisayar teknolojisiyle birlikte dijital oyunlar, sinemayı kendi biçim özellikleriyle etkilemeye başlamıştır. Bu çalışma, dijital oyunlar ile sinema arasındaki ilişkinin gelişimine odaklanarak, dijital oyun biçiminden esinlenerek üretilmiş filmlerin sinemada biçim ve anlatıma olan etkilerini araştırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's world, the digital game industry and the cinema industry are mutually nurturing and interacting industries. As an interactive world, the digital game industry has been influenced by many elements of cinema narrative, and with developing computer technology, digital games have begun to influence cinema with its own stylistic features. The aim of this study is to investigate the effects of films inspired by digital game style on the form and narration in cinema by focusing on the development of the relationship between digital games and cinema.