Sekundum atrial septal defekt tanılı hastalarımızın kateter ile kapatılması sonrası uzun dönem takip sonuçları
Long-term follow-up results after closure of patients with atrial septal defect
  1. Tez No: 576285
  2. Yazar: BURCU KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRFAN LEVENT SALTIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Giriş ve amaç: Atriyal Septal Defekt (ASD), atriyal septumun herhangi bir bölgesinde, sol ve sağ atriyumlar arasında anormal şanta izin veren bir defekttir. Yapılan çalışmalar sekundum tipte ASD'lerin cihazla kapamanın oldukça güvenli ve başarılı bir yöntem olduğunu ortaya koymuştur. Bu çalışmada transkateter olarak ASD kapama girişimi yapılan sekundum ASD tanılı hastalarımızın demografik özellikleri ve işlem sonrası takip sonuçlarının paylaşılması planlandı. Yöntemler: 2004-2017 yılları arasında sekundum tipte ASD tanılı olup transkateter kapatılmak üzere işleme alınan hastaların verileri retrospektif olarak incelendi. Cinsiyet, girişim yaşı, defekt büyüklüğü (transtorasik, transözofageal ekokardiyografi ile), işlem süresi, floroskopi süresi, girişim sırasındaki komplikasyonlar, rezidüel şant varlığı ve uzun süreli takip sonuçları toplandı. Bulgular: Çalışma kriterlerine göre çalışmaya toplamda 179 sekundum ASD tanılı hasta alındı. Hastaların %41'i erkekti; %10'u yetişkindi. Hastaların medyan yaşı, 8,1 yaştı (1,3-58,6). Tartılarının medyanı 28 kilogramdı (11-90). Medyan ASD boyutu 13 mm'ydi (6–30 mm). 74 (%41) hastanın büyük boyutta defekti (≥12 mm) mevcuttu. İşleme alınan 179 hastadan 165'inin defekti transkateter kapatılmaya uygundu. İşlem başarısı %95,7 idi. Ölüm gözlenmedi. 2,8 yıllık medyan takip süresinde (6 ay-13,6 yıl; 16 hasta [%10]>10 yıl takip edildi), ölüm, kardiyak erozyon, enfektif endokardit gibi gecikmiş majör komplikasyonlar yaşanmadı. Rezidüel şant oranı %1,3 idi ve tüm şantlar hafifti. Sonuç: Transkateter ASD kapama, girişim sırasındaki komplikasyonların düşük oranda olması, özellikle ölüm veya majör komplikasyonları olmayan, uzun vadede olumlu uzun dönem sonuçları olan, çocuklarda güvenle kullanılan bir yöntemdir. Transkateter ASD kapatılması, deneyimli merkezlerde cerrahiye alternatif bir tedavi olarak güvenle yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Background and Objectives: Atrial septal defect (ASD) is a deficiency in the atrial septum leading to an abnormal communication between the right and left atria. Studies have shown that closure of secundum type ASD's with devices is a safe and successful method. In this study, we planned to share the demographic datas and postoperative follow-up results of patients with secundum ASD undergoing transcatheter closure. Methods: Data of patients underwent transcatheter closure of secundum ASD between 2004 to 2017 was investigated retrospectively. Gender, age at intervention, defect size (with transthoracic, transesophageal echocardiography), procedure duration, fluoroscopy time, periprocedural complications, residual shunt existence and long term follow-up results were collected. Results: In 179 patients (41%males; 10%adults, median age, 8,1 years [1,3-58,6] ; weight, 28 kg [11-90]), admitted to catheterization for ASD closure. Median ASD size was 13 mm (6-30); 74 (41%) patients had a large ASD (≥12 mm). Suitable defects for closure were 165 of 179 patients. Three types of devices were used during procedure most used being Amplatzer Septal Occluder. Procedural success rate was 95,7%. After a median follow-up of 2,8 years (range 6 months-13,6 years; 16 patients [10%] followed>10 years), delayed major complications were not experienced. The rate of residual shunt was 1,3 % and all shunts were mild. Conclusions: Transcatheter ASD closure is safe in children with a minimal rate of periprocedural complications and a favorable long-term outcome, especially with no death or major complications. Transcatheter ASD closure can be done safely in experienced centers as an alternative treatment to surgery.