Kurumsal sosyal sorumluluk anlayışının sivil toplum kuruluşlarına etkileri
Effects of corporate social responsibility on non-governmental organizations
- Tez No: 576286
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada Türkiye'de faaliyet gösteren çeşitli Sivil Toplum Kuruluşlarında çeşitli kademelerde görev alan ya da gönüllülük esasıyla katılım gösteren bireylerin diğer işletme / firmaların gerçekleştirdikleri sosyal sorumluluk projelerine bakış açılarının incelenmesi ve STK'ların kendi kurumları adına gerçekleştirilen sosyal sorumluluk faaliyetlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye sınırları içerisinde faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, çalışanları ve gönüllüleri oluşturmaktadır. Buna göre katılıma istekli ve sivil toplum kuruluşların çeşitli pozisyonlarda görev alan bireyler örnekleme dahil edilmiştir. Bu durumda toplamda gerekli şartları sağlayan 405 katılımcıya ulaşılmıştır. Bu araştırmanın belirlenen hipotezlerinin analiz edilmesi için veri toplama ve değerlendirme sürecinde nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu kapsamda katılımcılardan veri toplanması için anket yöntemine başvurulmuş ve sivil toplum kuruluşlarında görev yapan bireylere online anket aracılığıyla ulaşılarak anket ifadeleri ile ilgili görüşlerinin elde edilmesi sağlanmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları“Demografik Özellikler Formu”,“STK'da Çalışma / Gönüllü Olma Durumu İle İlgili Özellikler Formu”,“STK ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk İle İlgili Görüşler Formu”ve“Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ölçeği”dir. Bu araştırmada elde edilen verilerin incelenmesinde IBM SPSS 20 istatistik programından faydalanılmıştır. Araştırmada yer alan Kurumsal Sosyal Sorumluluk Ölçeğinden alınan puanların normal dağılıma uyma durumları Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiş ve ölçek ve ölçeğin alt boyutlarından alınan puanların normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Buna göre ölçek ve alt boyutlarından alınmış puanların belirlenen değişkenlere göre farklılık gösterme durumları parametrik olmayan testler kullanılmıştır. İki gruplu değişkenlerin farklılaşma durumlarının incelenmesinde Mann-Whitney U testi, üç ve üçten fazla grupların karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis H testi kullanılmıştır. Üç ve üçten fazla grupların karşılaştırılması sonucu anlamlılık çıkan değişkenlerin hangi grupların farklılaştığının bulunması için parametrik olmayan çoklu karşılaştırma testlerinden Dunn's testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda değerlendirilen veriler %95 güven aralığında değerlendirilmiştir. Sonuç olarak sivil toplum kuruluşu çalışanları / gönüllülerinin sivil toplum kuruluşu mensubu olmaktan memnun oldukları, Türkiye'de kurum/kuruluş/şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarına kısmen katkıda bulunduğunu düşündüğü, sivil toplum kuruluşlarının kurum/kuruluş/şirketlerin kurumsal sosyal sorumluluk projelerine kısmen etkin bir şekilde katkı sağladıklarını düşündükleri, sivil toplum kuruluşları kurum/kuruluş/şirketler tarafından hazırlanan kurumsal sosyal sorumluluk projelerine gerekli katkıyı kısmen sunabilecek yeterlilikte olduğunu düşündükleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, examining some NGOs working in the perspective of individuals of other companies in social responsibility projects realized in Turkey and aimed to evaluate. The universe of the study consists of managers, employees and volunteers of various nongovernmental organizations. Accordingly, individuals who are willing to participate and are involved in various positions in non-governmental organizations have been included in the sampling. In this case, a total of 405 participants were reached. In order to analyze the hypotheses of this study, quantitative research method was used in data collection and evaluation process. In this context, the survey method was used to collect data from the participants and individuals who work in non-governmental organizations were contacted via the online questionnaire to obtain their opinions about the survey statements. The data collection tools used in the research are Demographic Features Form, Forms for Working / Volunteering in NGO, Forms of Opinion on CSO and Corporate Social Responsibility and Corporate Social Responsibility Scale. IBM SPSS 20 statistics program was used to analyze the data obtained in this study. The normal distribution of the scores obtained from the Corporate Social Responsibility Scale in the study was examined with the Kolmogorov-Smirnov test and it was determined that the scores of the subscales of the scale and the scale did not show normal distribution. According to this, non-parametric tests were used in which the scores obtained from the scale and its sub-dimensions differed according to the determined variables. MannWhitney U test and Kruskal-Wallis H test were used for comparison of three and three groups. Dunnıns test was used for nonparametric multiple comparison tests in order to find out which groups were differentiated as a result of comparison of three and three groups. The data evaluated at the end of the study were evaluated with 95% confidence interval. As a result, non-governmental organization workers / volunteers of civil society organizations to which they are happy to be the members of the organization in Turkey / organizations / companies' corporate social responsibility activities to consider that partly contributed to the institution of civil society organizations / institutions / companies contribute partially effective corporate social responsibility projects It is determined that they think they are qualified to provide the necessary contribution to corporate social responsibility projects prepared by nongovernmental organizations / corporations / corporations.