Ortaokul öğretmenlerinin mesleki profesyonelliklerinin geliştirilmesinde bir araç olarak hesap verebilirlik
Accountability as a tool for the development of occupational professionalism of secondary school teachers
  1. Tez No: 576293
  2. Yazar: RABİA ÖZTUZCU KÜÇÜKBERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL BALKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın amacı; ortaokul öğretmenlerinin hesap verebilirliklerine ve mesleki profesyonelliklerine yönelik görüşlerinin ve hesap verebilirlik ile mesleki profesyonellik arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Araştırma, ilişkisel tarama modelinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Gaziantep ilindeki ortaokullarda görev yapan ve basit tesadüfi örnekleme yoluyla belirlenen 576 öğretmen oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında; kişisel bilgi formu ile öğretmenlerin hesap verebilirliklerinin ve mesleki profesyonelliklerinin incelenmesine yönelik ölçekler kullanılmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde, betimsel istatistikler hesaplanmış; t testi, ANOVA testi, Pearson korelasyon analizi, basit doğrusal regresyon analizi, aşamalı çoklu regresyon analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda; ortaokul öğretmenlerinin çoğu zaman hesap verebilir oldukları ve kendilerini mesleki açıdan tamamen profesyonel olarak değerlendirdikleri belirlenmiştir. Öğretmenlerin hesap verebilirlikleri ile mesleki profesyonellikleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmaktadır ve hesap verebilirlik, mesleki profesyonelliğin anlamlı bir yordayıcısıdır. Hesap verebilirlik ile mesleki duyarlılık arasındaki ilişkide, kuruma katkı ve duygusal emeğin kısmi aracılık rolü bulunmaktadır. Mesleki profesyonellik ile görev ve sorumluluk arasındaki ilişkide ise, beklentiler ve iletişim kısmi aracılık rolüne sahiptir. Araştırmanın bulgularına dayalı olarak; öğretmenlerin mesleki profesyonelliklerini artırabilmek için, öğretmenlerin hesap verebilir olmalarını sağlayabilecek okul temelli yönetimsel uygulamaların tasarlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the opinions of secondary school teachers on their accountability and occupational professionalism and the relationships between accountability and occupational professionalism. The study was conducted using relational screening model. The sample of the study was determined using simple random sampling and consisted of 576 teachers working at secondary schools in Gaziantep province in 2017-2018 school year. Data of the study were collected through personal information form and scales regarding accountability and occupational professionalism of teachers. In the analysis of the data, descriptive statistics were calculated; t-Test, ANOVA, Pearson correlation analysis, simple linear regression analysis, stepwise multiple regression analysis and Structural Equation Model (SEM) analysis were performed. As a result of the study, school teachers are mostly accountable and they consider themselves to be completely professional in terms of teaching profession. There is a significant and positive relationship between teachers' accountability and occupational professionalism and accountability is a significant predictor of occupational professionalism. In the relationship between accountability and professional sensitivity, contribution to the institution and emotional labor have a partial mediator role. In the relationship between occupational professionalism and duty and responsibility, expectations and communication have a partial mediator role. Based on the findings of the study, it is suggested that school-based managerial practices that will enable teachers to be accountable should be designed in order to increase occupational professionalism of teachers.