Gösteri amaçlı televizyon spor programlarının futbol kamuoyunu yönlendirme konusunda etkisi
The effect of television sports shows on directing football public
- Tez No: 576353
 - Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY BİÇER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Spor, Sports
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Gösteri amaçlı televizyon spor programlarının Beyaz Futbol programı örneği üzerinden irdelenmesi ve bu tarz programların futbol kamuoyu üzerinde oluşturduğu etkinin incelenmesi. Gereç ve Yöntem: Araştırma“Nitel Yöntem”e göre tasarlanmış ve“Yarı Yapılandırılmış Derinlemesine Görüşme”tekniği kullanılarak veri toplanmıştır. Örneklemi oluşturan katılımcılar; yazılı medyadan 4 gazeteci, görsel medyadan 4 programcı, televizyon spor programlarından 4 yapımcı, futbol üzerine çalışmaları olan 2 spor sosyoloğu ve Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray tribün gruplarının temsilcilerinden 6 taraftar olmak üzere 20 kişiden oluşturulmuştur. Bulgular ve Sonuçlar: Televizyon programcıları, Beyaz Futbol ve benzeri programların hoş zaman geçirilen bir yayıncılık içerdiğini, programdaki tartışmaların taraftarların deşarj olmasına yardımcı toplum üzerindeki baskıyı azalttığını savunuyor. Spor sosyologları, Beyaz Futbol programındaki tartışma ortamından ve kullanılan dilden etkilenebilecek bazı taraftarların taşkınlık yapabilme riskine dikkat çekiyor. Spor basınının duayen isimlerine göre ise stada giden taraftarla televizyon başındaki taraftarı ayırmak gerekiyor. Stada gelen taraftar olumlu yönde dönüşüm yaşıyor. Futbolu ağırlıklı olarak televizyon programlar üzerinden takip eden kitle ise sanal ortamda sosyalleşerek etkileşime geçiyor ve bu grup ile Beyaz Futbol programı birbirini besleyen yapılara dönüşüyor.
Özet (Çeviri)
Objective: To analyze the show-based television sports shows through the example of 'Beyaz Futbol' (White football) show and to examine the impact of that type of shows on football public. Materials and Methods: The research was conceived according to the 'qualitative method' and the data were collected by using the 'semi-structured in-depth interview' technique. The participants of the sample were; 4 journalists from print media, 4 football pundits from audiovisual media, 4 producers from television sports shows, 2 sports sociologists with studies on football and 2 fans from each of Beşiktaş, Fenerbahçe and Galatasaray fan groups, a total of 20 people. Findings and Conclusions: Television pundits argue that Beyaz Futbol and similar shows offer a pleasant broadcasting, and that the debate during the show reduces the pressure on the society by helping the fans let off their steam. According to sports sociologists, some football fans may be affected by the language used in the debate environment on 'Beyaz Futbol' show and may be pushed to behave in an aggressive way. According to the experienced journalists of sports press, there should be a differentiation between the fans in the stadium and the fans in front of of television. Fans attending the game in the stadium are experiencing a positive transformation. By the way, the mass who is mainly watching football through television shows, socializes and interacts in a virtual environment, and this group of fans and 'Beyaz Futbol' show are transformed into structures nurturing each other.