OECD ülkeleri ile Türkiye'de ar-ge faaliyetlerinin teşvikine yönelik vergisel uygulamalar ve bunların karşılaştırılması
The comparison of tax practices for the promotion of R&D activities in Turkey and OECD counties
  1. Tez No: 576354
  2. Yazar: BEHİYE YAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. FİLİZ EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde teknolojinin gelişmesi ile araştırma ve geliştirme faaliyetleri daha kolay yürütülmektedir. Ülkeler daha fazla rekabet gücü elde edebilmek için araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yoğunlaşmaktadır. Ekonomide katma değer yaratan araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile Ar-Ge faaliyetlerinin bir amacı olan uluslararası rekabet üstünlüğü elde edilebilir. Araştırma ve geliştirme faaliyetleri, bilime katkıda bulunulmasına, yeni ürün, bilgi, sistem ve süreçlerin elde edilmesine, teknolojik gelişmelerin sağlanmasına, ekonominin iyileşmesine ve bunun sonucunda refah seviyesinin artmasına katkıda bulunmaktadır. Ülkemizde araştırma ve geliştirme faaliyetlerine yönelik yürütülmekte olan vergisel teşvikler ve OECD ülkeleri ile Türkiye'de bu faaliyetlere yönelik uygulanan vergisel teşviklerin mukayesesi yapılmıştır. Birinci bölümde Ar-Ge kavramı incelenmiştir. İkinci bölümde Ar-Ge faaliyetlerine yönelik vergisel teşviklerle ilgili düzenlemeler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise OECD ülkelerinde ve Türkiye'de Ar-Ge faaliyetlerine yönelik vergisel teşvikler incelenerek karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the development of technology, research and development activities are carried out more easily. Countries and firms concentrate on research and development activities in order to achieve more competitiveness. Intertional competitive advantage can be achieved through research and development activities that create added value in the economy. Research and development activities contribute to science, to acquire new products, information, systems and processes, to provide technological developments, to improve the economy and to increase the level of walfare. OECD countries and our country with tax incentives for research and development activities being carried out in Turkey has made comparisons of tax incentives applied for these activities. In the first part, the concept of R&D is examined. In the second, part there are regulations regarding tax incentives for R&D activities. In the third part, examined in OECD countries and tax incentives for R&D activities in Turkey has been compared. As a result of the study, evaluations and recommendations were made about tax incentives for research and development activities.