Toplumsal rol kuramı bağlamında X ve Y kuşağı gelinlerinin rol değişimleri
The role changes of X and Y generation brides in the context of social role theory
  1. Tez No: 576364
  2. Yazar: GÜLÇA KARADENİZ RESULOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL POYRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Toplum içerisinde belirli kurumlar bulunmaktadır; aile, eğitim, ekonomi gibi kurumlar bunlardan birkaçını oluşturmaktadır. Toplumun kurumları içerisindeki bireylerin karşılıklı ilişkileri, toplumsal rollerin yükümlülükleri altında gerçekleşmektedir.Bu yükümlülükler ise bireyler arasında sorunlara neden olabilmektedir. Toplumun temel yapı taşı olarak nitelendirebileceğimiz aile kurumu içerisindeki bireylerin rollerinin de, toplumsal rollerin etkisi altında gerçekleştiğini söyleyebiliriz.Bu çalışmada“Toplumsal Rol Kuramı Bağlamında X ve Y Kuşağı Gelinlerinin Rol Değişimleri”incelenerek, rol farklılığı belirlenmiştir. Aile içerisinde gelin ve kayınvalide ilişkilerindeki rollerden doğan sorunların çözümüne katkı sunacağı amacıyla yapılmıştır.Çalışma beş bölümde incelenmiştir: Çalışmanın giriş bölümünde konu hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümünde konuyla ilgili olan toplum, kuşak, rol, statü gibi kavramlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üçüncü bölümünde araştırmanın kuramsal çerçevesi incelenmiştir. Toplumsal rol kuramı detaylı olarak açıklanıp, ilgili diğer kuramlara da yer verilmiştir. Araştırmanın dördüncü bölümünde, çalışmanın metodolojik yönüne yer verilip örnekleme geçilmiştir.Görüşmecilerden elde edilen veriler doğrudan aktarılarak, betimsel şekilde yorumlanmıştır. Ve sonuç bölümünde elde edilen veriler kuramsal ve kavramsal çerçeve eşliğinde sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
There are certain institutions in the society; institutions such as family, education and economy constitute a few of them. The interrelations of individuals within the institutions of the society are realized under the obligations of social roles. These obligations can cause problems among individuals. In this study, Rol Role Changes of Generation Brides of X and Y Generation in the Context of Social Role Theory incelen were examined and the role difference was determined. : General information about the subject is given in the introduction part of the study. In the third part, theoretical framework of the research is examined. Social role theory has been explained in detail and other related theories have been included. In the fourth part of the study, the methodological aspect of the study is included and the sampling is given. The data obtained from the interviewers are directly transferred and interpreted in a descriptive manner. And the data obtained in the conclusion section are concluded with a theoretical and conceptual framework.