On çağdaş Türk romanında Eski Türkçenin izleri
Marks of the ancient Turkish language on ten contemporary Turkkish novels
- Tez No: 576363
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çalışmada Eski Türklerle ilgili çağdaş on roman üzerinde durulmuştur. Çağdaş on roman şunlardır; Bozkurtlar, Göktürkler, Orkun Bilgesi, Turan, Hükümdar, Teoman Han, Atilla'nın Kalkanı, Börü, Direniş ve Mürdüm romanlarıdır. İncelenen çağdaş romanlarda Eski Türkçe ve Eski Türklerle ilgili her şey üzerinde durulmuştur. Örneğin; Eski Türkçedeki kişiler, yer adları, dağ adları, orman adları, nehirler, boy adları, şehir adları, ülke adları, unvanlar, meslek adları, yiyecek-içecek adları, fiiller, isimler, sıfatlar, zarflar vb. tespit edilerek sınıflandırılması yapılmıştır. İncelemede, Eski Türk tarihîni konu alan romanların içeriği, romanların yazarlarının tarihe bakış açısına göre tarihî gerçekliğin okuyucuya nasıl aktarıldığı irdelenmiştir. Çalışmada Eski Türklerle ilgili çağdaş on roman üzerinde durulmuştur. Çağdaş on roman şunlardır; Bozkurtlar, Göktürkler, Orkun Bilgesi, Turan, Hükümdar, Teoman Han, Atilla'nın Kalkanı, Börü, Direniş ve Mürdüm romanlarıdır. İncelenen çağdaş romanlarda Eski Türkçe ve Eski Türklerle ilgili her şey üzerinde durulmuştur. Örneğin; Eski Türkçedeki kişiler, yer adları, dağ adları, orman adları, nehirler, boy adları, şehir adları, ülke adları, unvanlar, meslek adları, yiyecek-içecek adları, fiiller, isimler, sıfatlar, zarflar vb. tespit edilerek sınıflandırılması yapılmıştır. İncelemede, Eski Türk tarihîni konu alan romanların içeriği, romanların yazarlarının tarihe bakış açısına göre tarihî gerçekliğin okuyucuya nasıl aktarıldığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The story of Turks has been a subject of interest for many researchers from different culture sand back grounds for a long period of time. Earlier Turkish cultural legacy obtains in the contemporary Turkish literature. This study examines ten contemporary Turkish novel swhich tells ancient Turkish stories. All the names that are belong to earlier Turkish language in these books are observed, categorised and analyzed. A fore mentioned books are“Bozkurtlar, Göktürkler, Orkun Bilgesi, Turan, Hükümdar, Teoman Han, Atilla'nın Kalkanı, Börü, Direniş ve Mürdüm”the thesis has studied the names of the people, places, mountains, forests, rivers, Turkish clans, city and countries, occupations, daily life objects such as foods, drinks and domestic utensils. The names are classified according to their characteristics and sub-groubs. Furthermore, the contents of the novels, the writers' perspectives of history and how they depict there levantera to the reader are the subjects that are questioned and explained.