Tüketicilerin konum tabanlı sosyal ağları kullanma eğilimleri: Yiyecek içecek işletmeleri örneği
Consumers' tendencies to use location-based social networks: A case of food and beverage enterprises
- Tez No: 576425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ATÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde bilişim teknolojileri alanlarında yaşanan hızlı gelişim sonucu tüketiciler ve işletmeler arasında ve tüketiciler ile diğer tüketiciler arasında yeni iletişim ağları oluşmuştur. Konum tabanlı sosyal ağlar da bu yeni iletişim ağlarından biridir. Konum tabanlı sosyal ağlar yardımıyla tüketiciler bulundukları mekanlar hakkında değerlendirme, fotoğraf paylaşabilmekte ve ayrıca işletmelere puan verebilmektedirler. Tüketicilerin paylaştığı bu bilgiler mal ve hizmet satın alma kararı verecek olan diğer tüketiciler için önemli ve değerli bir bilgi kaynağı olarak değerlendirilebilir. Bu tüketicilerin birbirleriyle bir etkileşim içine girmesine neden olmaktadır. Tüketicilerin konum tabanlı sosyal ağları kullanarak birbirleriyle yarattıkları bu etkileşimin yiyecek içecek işletmesi tercihlerinde de etkileri olabileceği düşünülmektedir. Bu araştırmanın amacı, tüketicilerin konum tabanlı sosyal ağları kullanma eğilimlerinin tespit edilerek, konum tabanlı sosyal ağların tüketicilerin yiyecek içecek işletmesi tercihlerinde etkisini belirlemektir. Bu çalışmada 458 kişiye anket uygulanarak veriler elde edilmiş ve IBM SPSS istatistik programı kullanılarak çalışmanın amacına uygun analizler gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda katılımcıların en çok restoran ve kafelerde yer bildiriminde bulundukları tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların büyük çoğunluğun konum tabanlı sosyal ağları kullandıkları ve yine büyük çoğunluğunun konum tabanlı sosyal ağların yiyecek içecek işletmesi tercihlerinde etkili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, as a result of the rapid development in the field of information technologies, new communication networks have been formed between consumers and enterprises and between consumers and other consumers. Location-based social networks are also one of these new communication networks. With the help of location-based social networks, consumers can share reviews, photos and can also rate the businesses. This information shared by consumers can be considered as an important and valuable source of information for other consumers who will decide to purchase products and services. This causes consumers to interact with each other. It is thought that this interaction created by consumers using location-based social networks may have an impact on food and beverage enterprise preferences. The purpose of this study is to determine the tendency of consumers to use location-based social networks and to determine the effect of location-based social networks on the preferences of consumers in food and beverage enterprises. In this study, data were obtained by applying questionnaires to 458 people and analyzes were performed using IBM SPSS Statistics statistical program. As a result of the study, it was found that the participants mostly reported place in restaurants and cafes. Further more, it was determined that the majority of the participants used location-based social networks and the majority of the participants were influenced by on the preferences of location-based social networks in food and beverage enterprises.