Türkiye ve İran'daki öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin ve öğretim materyali kullanımlarına ilişkin görüşlerinin karşılaştırılması
A comparative study of life-long learning processes among teachers in Iran and Turkey and their view towards the utilization of the educational material
- Tez No: 576427
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLGÜN ALPAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye ve İran'daki öğretmenlerin yaşam boyu öğrenme eğilimlerini ve öğretim materyali kullanımlarına ilişkin görüşlerini karşılaştırmaktır. Nicel ve nitel yöntemin birarada kullanıldığı araştırmanın çalışma grubunu 2016-2017 eğitim öğretim yılında Türkiye'de Ankara'nın farklı sosyo-ekonomik düzeyde iki bölge olduğu düşünülen Çankaya ve Altındağ ilçelerinde görev yapan 125 Sınıf Öğretmeni ve İran Tebriz ili merkez ilçelerinden 3. bölge ve 4. bölgeden 129 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Nitel veriler için her bölgeden 10 öğretmen seçilerek toplam 40 öğretmenle çalışılmıştır. Bu araştırmada seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden“Uygun Örnekleme Yöntemi”kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında, Diker-Coşkun ve Demirel (2009) tarafından geliştirilen“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimlerini Belirleme Ölçeği (YBÖEÖ)”kullanılmıştır ve İran verileri için bu ölçek Farsça'ya çevrilmiştir. Araştırmanın nitel verilerinin toplanmasında, araştırmacı tarafından hazırlanan öğretmenlerin materyal kullanımları ile ilgili“Öğretmen Görüşme Formu”ve bu formun Farsça çevirisi kullanılmıştır. Türk öğretmenlerin YBÖ'ye ilişkin eğilim düzeyleri en yüksek 21 yıl ve üzeri iken, en düşük eğilim düzeyleri 16-20 yıllık mesleki kıdeme sahip öğretmenlerdir. İranlı öğretmenlerin YBÖ'ye ilişkin eğilim düzeyleri ise en yüksek 16-20 yıllık kıdemli öğretmenler iken, en düşük algı düzeyleri ise 21 ve daha fazla kıdeme sahip öğretmenlerdir. İranlı öğretmenlerin motivasyon eğilimleri, Türk öğretmenlere göre daha fazladır. Yapılan araştırmanın ikinci kısmında analizlerin gösterdiği sonuçlara göre, Türkiye ve İran öğretmenleri eşit miktarda ders kitabı, çalışma yaprağı ve yardımcı ders kitaplarından yararlanmaktadır ve her iki ülkenin öğretmenlerinin materyal kullanım durumuna ilişkin açıklamalarına tartışma kısmında detaylı bir şekilde yer verilmiştir. Türkiye ve İran öğretmenlerinin materyal temininde karşılaştıkları sorunları; aile ve okulların ekonomik durumu, yönetim desteği ve aile desteği olarak sıralanmaktadır. Öğretmenlerin bazıları teknolojik materyali, bazıları da eski klasik yöntemleri yani, el yapımı materyalleri tercih etmektedir. Öğretmenlerin çoğu ise her ikisinin de bir arada kullanması gerektiğinin öğrenciler ve eğitim açısından daha fazla katkı sağlayadığı konusunda hem fikirdirler.
Özet (Çeviri)
This study aims to compare the views of the teachers in Iran and Turkey on the topics of life-long learning and educational materials. Using both quantitative and qualitative methods the study tried to investigate the abovementioned subjects within the study groups composed of 125 teachers chosen from the teachers working in two socio-economically distinct regions of Ankara, namely, Cankaya and Altindag, in 2016-2017 academic year and 129 teachers selected from the ones working in regions 3 and 4 of Tabriz city in Iran. For the qualitative study, 10 teachers from each region were selected which amounted to the total of 40 teachers altogether. In this study, non-random sampling methods were used. To collect the quantitative data of the study, the Lifelong Learning Tendency Scale (SCQQ) developed by Diker-Coşkun and Demirel (2009) was used and the scale was translated into Persian to be used for collecting data in Iran. To collect the qualitative data, a“teacher-perspective”form was developed by the researcher to gather the teachers' views on the materials they use, and it was also translated to Persian. For qualitative study, content analysis has been used. While Turkish teachers' tendency for LLL is highest for 21 years and above, the lowest tendency levels are teachers with 16-20 years of professional experience. Iranian teachers' tendency to LLL is 16-20 years of senior teachers, while the lowest level of perception is 21 and more senior teachers. The motivation of Iranian teachers is higher than that of Turkish teachers. The analysis of the results of the second section of this study shows that Iranian and Turkish teachers use an equal number of textbooks, handouts, and complementary books and material; a fact that has been closely studied and scrutinized in the discussion section of this dissertation. The major problems that the teachers face in this regard can be listed in accordance with the severity of the problem as follows: the financial difficulties faced by the family and the schools, lack of support by the management, and lack of support by the family. The usage of proper educational tools has proven to have an indispensable effect on the teaching in general and lead to the improvement of students' views towards their lessons, their schools and even their lives per se. Teachers may as well prefer new technological materials or the traditional hand-made ones. However, most teachers agree on the effectiveness of the usage of both traditional and modern material in classrooms.