Anlam alanı kuramı açısından Nehcu'l Belâğa'daki temel kavramların analizi
Basi̇c concepts i̇n Nechu'l Belâğa i̇n terms of semanti̇c fi̇eld
  1. Tez No: 576429
  2. Yazar: ZEYNEP AYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Hz. Ali'ye atfedilen Nehcu'l-Belâğa adlı eserin anlam alanı kuramı açısından temel kavramları üzerinde luğavi bir çalışma yapılmaktadır. Çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde konunun önemi amacı, Hz. Ali'nin hayatı ve ilmi kişiliği, Nehcu'l-Belâğa'nın başlıkları çerçevesi içerisinde ele alınmaktadır. Birinci bölümde ise Anlambilim, Arap dilbilimcilerin ilmu'd-delâle/anlambilim konusundaki çalışmaları, Batılı dilbilimcilerin anlambilim konusundaki çalışmaları ve özellikle anlam alanı kuramı ele alınmıştır. İkinci bölümde ise anlam alanı kuramı açısından Nehcu'l-Belâğa'daki temel kavramlar on altı başlık altında işlenmektedir. Sonuç bölümünde ise bu çalışmada varılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study a linguistic study is carried out on the basic concepts of Nehcu'l- Belâğa wich is attributed to Hz. Ali in term of semantic field theory. Study consists of introduction, two parts and conclusion. In the introduction part, the importance and purpose of topic, Hz. Ali's life and scientific identity are handled according to Nehcu'l-Belâğa's headings. Semantics, Arabian linguistics studies on ilmu'd delale/ semantic, western linguistics studies on semantics and especially semantic field theory are handled in the first part. Also in the second part, the main conceptions in Nehcu'l- Belâğa are treated under sixteen titles in terms of the semantic field theory. In the conclusion part, the results of this study are included.