Van şartlarında ekim zamanı ve ekim sıklığının bazı mercimek çeşitlerinde verim ve verim öğelerine etkisi
The Effects of sowing dates and densities on some lentil cultivars yield and yield components in Van condition
  1. Tez No: 57646
  2. Yazar: VAHDETTİN ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. H. HÜSEYİN GEÇİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
öz Bu deneme 1993-1994 ve 1994-1995 üretim yıllarında Van ekolojik koşullarında uygun ekim zamanı ve ekim sıklığının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Denemede Sazak-91, Pul- 11 Yeşil 21 ve Kırmızı-51 mercimek çeşitleri üç ekim zamanı (15 Ekim, 30 Ekim ve 20 Nisan) ve beş ekim sıklığında (M2'de 150, 200, 250, 300 ve 350 bitki) ekilmişlerdir.. En yüksek birim alan tane verimi, her iki yılda da sırasıyla 300. lâ kg/da ve 218.25 kg/da'la Sazak-91 çeşidinin 200 tohum/m2'lik ekim sıklığı ve 30 Ekim tarihinde yapılan ekimlerinden elde edilmiştir.En düşük birim alan tane verimi ise her iki yılda da Pul 1 1 çeşidinin 20 Msan'da yapılan ekimlerinden alınmıştır. Birim alan tane verimi üzerine ekim zamanı ve ekim sıklığının istatistiki olarak önemli derecede etkisi olmuştur. Her iki yılda da 15 ve 30 Ekim tarihli ekimler (Kışlık ekim) 20 Msan'da (yazlık ekim) yapılan ekimlerden oldukça fazla miktarda birim alan tane ürünü vermişlerdir. Ekim sıklıklarının birim alan tane verimi üzerine etütlerinde istatistiki olarak önemli bulunmuştur. Her iki yılda da birim alan tane verimiyle biyolojik verim, sap verimi, hasat indeksi, bakla sayısı, bitki verimi ve bin tane ağırlığı arasında olumlu ve önemli ilişkiler belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Mercimek, Lens culinaris medik., Çeşit, ekim zamanı, ekim sıklığı, verim, verim komponentleri TS?*
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT This experiment was carried out in years of 1993-1994 and 1994-1995 in Van conditions in order to determine the sowing times and density. In the experiment, Sazak-91, Pul-11 Yeşil 21 and Kirrmzi-51 lentil cultivars were used, and they were sown at three sowing time (15 and, 30 October and 20 April) and five sowing densities (150, 200, 250, 300 and 350 seed/m2). İn the study, the highest grain yield per unit area were found for the cultivar of Sazak-91 on 30 October sowing time and in 200 seed/m2 sowing density as 300.13 kg/da for the first year, 218.25 kg/da for the second year. The lowest grain yield per unit area were found for the cultivar of Pul-11 on 20 April sowing time and in 150 seed/m2 sowing density. Grean yield per unit area was affected by sowing lime and sowing density significiantly. In both years, 15 and 30 October sowing times gave higher grain yield than 20 April sowing time. Grain yield per unit area was effected significiently by sowing density. Grain yield per unit area was affected by sowing density significiantly. Highly and positively correlation was monitored between seed yield and biological yield, straw yield, harvest index, pods/plant, plant yield and, 1000 seed weight in both years KEY WORDS: Lentil, Lens culinaris medic, Cultivar, Sowing Time, Sowing Density, Yield, Yield Component