Van yöresi için uygun buğday çeşidi ekim zamanı ekim yöntemi ve bitki sıklığının tesbiti üzerine araştırmalar
  1. Tez No: 7828
  2. Yazar: NURİ YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SEPETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
-96- ÖZET Araştırma, 1986-87 ve 1987-88 büyüme mevsiminde Van ve yöresin deki volkanik topraklarda yürütülmüştür. Denemede 3 farklı ekim zama nında (20 Ağustos, 19 Eylül ve 19 Ekim) 3 çeşit (305 Yayla, Tir Buğda yı ve 220/39 Köse) 2 ekim yönteminde (tir mibzeri, normal mibzer) ve 3 2 bitki sıklığında (200, 300 ve 400 tohum/m ), bölünen bölünmüş parseller deneme tertibine göre 3 tekerrürlü olarak ekilmiştir. 2 Denemede, bitki boyu, m 'de başak sayısı, başaktaki dane sayısı, bin dane ağırlığı ile, sap ve dane verimleri tesbit edilmiştir. Denenen faktörlerden, ekim zamanlarının, çeşitlerin ve ekim yön temlerinin bitki boyuna etkileri, istatistiki olarak önemli çıktığı halde, bitki sıklıkları önemli çıkmamıştır. Ekim zamanlarında en yüksek bitki boyu, 100,6 cm ile 20 Ağustos'daki ekimden alınmış, ekim zaman ları geciktikçe bitki boyları küçülerek, 19 Eylül ekiminde 89,4 cm, 19 Ekim ekiminde ise, 72,3 cm olmuştur. Ekim yöntemlerinde, en yüksek bitki boyu, 20 Ağustos ekim za manında, 106,26 cm ile tir ekim yönteminden alınmıştır. 19 Eylül ve 19 Ekim tarihlerindeki ekimlerde, bitki boylarında genel bir düşüş olmakla birlikti, oransal olarak, normal mibzerle ekimlerde daha yük sek bitki boyu tesbit edilmiştir. Çeşitlerde en yüksek bitki boyu 90,58 cm ile Tir buğdayından alınmış, bunu 220/39 Köse ve 305 Yayla izlemiştir. Metrekare' deki başak sayılarına ekim zamanlarının etkisi, is- 2 tatistiki olarak önemli olmamıştır. Çeşitlerde, 211,5 başak/m ile 2 305 Yayla 'da, ekim yöntemlerinde ise, 206,1 başak/m ile normal mib- 2 zerde daha fazla başak elde edilmiştir. Bitki sıklıklarında m 'deki bit ki sayısının artması başak sayısını artırmış' ve en fazla başak, 214,8 2 adet ile 400 tohum /m bitki sıklığında alınmıştır. Bunu 300 ve 400 to- 2 hum/m bitki sıklıkları izlemiştir. Başaktaki dane sayıları ekim zamanlarından etkilenmiş ve ekim-97- z aman lan run gecikmesi, başaktaki dane sayılarına önemli oranda düşür müştür (20 Ağustos'da 30,07, 19 Eylül 'de 25,33 ve 19 Ekim'de 21,98 da- ne/başak). Ekim yöntemlerinde başaktaki dane sayısı, tir ekiminde 28,19, normal mibzerde ise 23,40 olarak tesbit edilmiştir. Çeşitlerde başakta ki dane sayısı, 28,52 adet ile en fazla tir buğdayından alınmış, diğer çeşitlerde ise, başaktaki dane sayısı eşit ve 24 adet olarak tesbit e- dilmiştir. Bitki sıklıkları, başaktaki dane sayısını önemli derecede et kilememiştir. Bin dane ağırlıkları, başaktaki dane sayılarında olduğu gibi, e- kim zamanlarından önemli derecede etkilenmiş ve ekim zamanlarının ge cikmesi, bin dane ağırlıklarının düşmesine neden olmuştur (20 Ağustos 41,40 g, 19 Eylül 39,36 g, 19 Ekim 37,25 g. ). Ekim yöntemlerinde en fazla bin dane ağırlığı 40,80 g ile tir ekiminden alınmıştır. Bu de ğer normal 38,21 g olarak gerçekleşmiştir. Çeşitler ve bitki sıklık ları, bin dane ağırlığına önemli derecede etkili olmamıştır. Sap verimlerine, bitki sıklıkları hariç, denenen tüm faktörler etkili olmuştur. Ekim zamanlarının gecikmesi, diğer faktörlerde olduğu gibi, sap veriminide azaltmıştır. 20 Ağustos'ta ortalama 371,0 kg/da sap verimi alınmış, bunu 314,1 kg/da ile 19 Eylül ve 164,0 kg/da ile 19 E- kim tarihleri izlemiştir. 20 Ağustos ekiminde, 467,2 kg/da ile tir ekiminde daha fazla sap verimi elde edildiği halde, 19 Eylül ve 19 Ekim tarihlerinde, tir ekim yönteminde sap verimi azalmış ve normal mibzer lehine artış olmuştur. Çe şitlerde ise, Tir buğdayında (327,8 kg/ da) ve 305 Yayla' da (304,6 kg/da) birbirlerine yakın sap verimleri alınmıştır. 220/39 Köse' de ise, sap verimi önemli oranda düşük çıkmıştır (216,8 kg/da). Dane verimlerine, ekim zamanları önemli derecede etkili olmuş, hatta diğer faktörleride etkilemiştir. 20 Ağustos ekimlerinde, tir e- kim yönteminden daha fazla verim alındığı halde (191,4 kg/ da), 19 Ey lül (128,6 kg/da) ve 19 Ekim (55,0 kg/ da) tarihlerinde tir ekimine ait-98- verimler oldukça düşmüştür. Buna bağla olarak bu ekim zamanlarında, normal mibzer lehine bir artış olmuştur (20 Ağustos 127,5 kg/da, 19 Eylül 125,8 kg/da ve 19 Ekim 95,1 kg/da). Çünki Eylül ortalarından i- tibaren yağan yağışlar neticesinde oluşan kaymak tabakası, bu tarih lerden sonra ekilecek tohumların çıkışını güçleştirmiş, çıkan bitki lerde kışa zayıf girdiğinden, ağır kış şartlarına dayanamamış ve do layısıyla verim düşüşlerine neden olmuştur. Çeşitlerde; 1987 yılında, 305 Yayla'dan (123,3 kg/da) daha iyi sonuç alındığı halde, yağışlı ge çen 1988 yılında, Tir buğdayından (158,8 kg/da) daha çok verim alın mıştır. Bu durum, Tir buğdayının rutubete daha iyi tepki gösterdiği so nucunu ortaya çıkarmaktadır. Bitki sıklıklarının dane verimine etkisi ise, diğer faktörlerde olduğu gibi önemli çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
-99- SUMMARY The study was carried out in volcanic soil of in and around Van in the growing seasons of 1987 and 1988. In this study, three wheat varieties (305 Yayla, Tir wheat and 220/39 Köse) were seeded 3-repeatedly in the statistical method of Split-Split-Plots; in two seeding methods (tir seeder and drill), in three different seeding-times (20 August, 19 September and 19 October) and in three 2 plant-densities (200, 300 and 400 grain/m ). During the studies, 2 plant-height, the number of ear in a m (meter square), the number of grain in an ear, the weight of 1000-grain and yields of grain and stalk were determined. Of tried factors, seeding time, varieties and seeding methods affected the plant-height statistically, but plant densities didn't. In the seeding-times, the highest plant-height (100,6 cm) was found in seeding of 20 August. The delay in seeding-time got become short the plant-height (in 19 September 89,4 and in 19 October 72,3 cm). In seeding methods, the highest plant-height (106,2 cm) was seen in the tir seeding method and in seeding of 20 August. In the other seeding-times, in general, plant-height became short and it is found heigher in drill than tir seeding. In varieties, the heighest plant-height was seen in tir wheat which was followed by 220/39 Köse and 305 Yayla. The effect of seeding-time to the number of ear in any meter- square didn't become important statistically. Of varieties, in 2 305 Yayla as 211,5 ear/m ; of seeding methods, in drill as 206,1, 2 ear/m the heighest ear was caunted. In plant-densities, the increase in density got increase the number of ear and the heighest number 2 of ear as 214,8 was seen in 400 (ear/m ) which was foolowed by 2 respectively, 300 and 200 ear/m.-100- Th e number of grain in an ear was affected by seeding-time and the delay in time got increase greatly the number of grain (in 20 August 30,07, in 19 September 25,33 and in 19 October 21,98 grain/ear). The number of grain in an ear, of seeding methods, in tir as 28,19 and in drill as 23,40 was found. As for varieties, the most number as 28,52 (grain/ear) was seen in tir wheat; in other varieties as egual and 24,0 (grain/ear) was counted. Plant- densities didn't affect greatly the number of grain in an ear. The weight of 1000-grain, like as number of grain in an ear, was affected greatly by seeding-time and the delay in time caused the decrease in 1000-grain weight (in 20 August 41,40 in 19 September 39,36 and in 19 October 37,25 gr). The heighest weight in seeding methods, as 40,80 gr, was found in tir seeder. This value was 38,21 gr in drill. The plant-densities and varieties didn't become effective greatly in weight of 1000-grain. All tried factors, autside of plant-densities, became effective to the yield of stalk. The delay in seeding-time, like as became in other factors, got also decrease the stalk-yield which was weighed as 371,0, 314,1 and 164,0 kg/da respectively in 20 August, 19 September and 19 October-seeding. The tir seeding method assured the heighest yield in stalk in 20 August-seeding but, in 19 September and 19 October-seeding, the yields decreased and an increase was seen in favour of drill. In varieties, tir wheat (327,8 kg/da) and 305 Yayla (304,7 kg/da) assured nearly equal yield to each other but, the yield in 220/39 Köse wheat was found greatly low (216,8 kg/da). Seeding-time affected to the grain-yield», even it affected to the other factor. Although the tir method assured more yield (191,4 kg/da) in 20 August-seeding, the yield became low in 19 September (128,6 kg/da) and 19 October-seeding (55,0 kg/da); in these seeding- times, drill assured more yield than tir method (19 September 125,8, and 19 October 95,1 kg/da). In the tir method, because of hard crust-101- which was occured on the soil by rain rained after 15 September, going out from the soil for plants became difficult as well as plants, gone out to the soil surface, became puny and they didn't resist to the bad conditions in winter; therefore, the yield got low. In varieties, although 305 Yayla assured more yield (123,3 kg/da) than other varie ties in 1987, the heighest yield was taken from tir wheat (158,8 kg/da) in 1988. This situation proves that, tir wheat is affected by rain in the affirmative more than other varieties. The effects of plant-densities to the grain-yield, like as became other factors, didn't become important.