Akkarman ve hamdani x akkarman FI melezi koyunların yapağı verimi ve özellikleri
The Wool yield and wool characteristics of akkarman and akkarman x hamdani FI crossbred
- Tez No: 57645
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUFAN ALTIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
oz Bu araştırma Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü işletmesine ait 58 baş Akkaraman ve Hamdani X Akkaraman Fİ Koyunu üzerinde yürütülmüştür. Akkaraman koyunlarının yapağı verimi ve özellikleri belirlenirken, söz konusu özellikler üzerine yaş, doğurma tipi, genotip ve vücut bölgeleri gibi faktörlerin etkileri incelenmiştir. Akkaraman koyunlarında ortalama kirli yapağı verimi 2.36 kg. randıman % 64.70 Lüle uzunluğu 11.09 cm, gerçek elyaf uzunluğu 18.69 cm. elyaf çapı 3t).90 \x, soruman 50'S veya C-E, hakiki, medullalı, heterotip ve kemp oranları sırasıyla % 82.81, % 12.57, % 3.40 ve % 1.06 olarak bulunmuştur. Söz konusu yapağıların bu sonuçlara göre ideal olmamakla birlikte halı sanayiinde kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This research was conducted on 58 Akkaraman and Hamdani X Akkaraman ewes at experimental farm of Department of Animal Science, University, Yüzüncü Yıl. The effect of farm, age, birth type, genotype and body regions been incestipoted with respect to the greasy fleece weight and physicel characteristics of Akkaraman and Hamdani X Akkaraman Fl sheep wool. The least-squares means for greasy fleece weight, clean fleece weight prencentage, staple length, fibre length, fibre diameter, qualty number, true, medulleted, heterotype and kempy fibre percentage were 2.36 kg. % 64.70, 11.09 cm, 18.60 cm, 30.90 [i, 50'S (C-E) % 82.81, % 12.57, % 3.40 and % 1.06, repectively. In conclusion wool from Akkaraman and Hamdani X Akkaraman Fl sheep was suitable for carpet indurstry, but values for wool characterstics were not found within the ideal standards for this type of wool.