Auteur teori açısından Pirselimoğlu Sineması'nın incelenmesi
An examination of Pirselimoglu's Cinema in terms of auteur theory
- Tez No: 576485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİME NEŞE KAPLAN İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sinemanın önemli kuramlarından Auteur kurama tezin ana hattını oluşturmak için yer verilmiştir. Bu çalışmada; Auteur Teori Temelinde Tayfun Pirselimoğlu Sineması incelenmektedir. Bu inceleme, Auteur teorinin ortaya çıktığı zamana ve etkili olan isimlere yer verilerek; Fransız genç yönetmen ve eleştirmenlerin; Yeni Dalga akımı fikri çerçevesinde ticari sinemaya karşı yaptıkları çalışmalar, çıkardıkları sinema dergisinde yazdıkları eleştirel makalelerle auteur teorinin kuramsal bir zemine oturtulma süreci aktarılmıştır. Bu çalışma; Tayfun Pirselimoğlu'nun sineması ile sınırlandırılmıştır. Bu bağlamda; literatür taraması yapılarak Auteur kuramın ölçütleri kapsamında Pirselimoğlu'nun sinemasının kendine has karakteristik özelliklerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; içerik analizi yönteminden faydalanılmıştır. Pirselimoğlu filmlerinin anlatı yapısına bakıldığında; gerçekçilik unsurunun etrafında kurulu; gündelik hayatın içinden sıradan insanların öykülerinin anlatıldığı saptanmıştır. Filmin öyküsü içindeki karakteri yaratmada; amatör ya da profesyonel oyuncuların tercihinin yönetmenin hakikilik hissini baz alarak tercih ettiği saptanmıştır. Uzun planlar ve yalın bir anlatı oluşturan kadrajlar içinde müzik ve kamera hareketlerinin minimal ölçüde kullanıldığı tespit edilmiştir. Ayrıca, stüdyo yerine gerçek mekânların tercih edilmesi, dekora fazla yer verilmemesi, açık hava ve doğal ışık kullanımı da; Pirselimoğlu filmlerinin meramlarını aktarırken; yönetmenin kişisel bakışını ve sinema dilini ortaya koyan öğeler olarak saptanmıştır. İncelenen filmler bağlamında; yalnızlık, arayış, yolculuk, kimlik değişimi, aidiyet yoksunluğu, ölüm, vicdan, ötekileşme gibi temaları tekrarlayan; işsizlik, göçmen sorunu, kayıp, iletişimsizlik, tüketim açlığı gibi toplumsal gerçeklikleri kendine has bir stilde eleştirel bir bakış içinde kurgulayan Tayfun Pirselimoğlu'nun auteur bir çizgide olduğu netlik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
Auteur theory, one of the important theories of cinema, is included to form the main line of the thesis. In this study; Tayfun Pirselimoğlu's Cinema is reviewed on the base of Auteur Theory. In this study, including the time and the influential names of Auteur theory, the process of putting auteur theory on a theoretical basis is cited through the work of French young directors and critics against commercial cinema within the framework of the New Wave movement and their critical articles in cinema journals. This study is limited to the Tayfun Pirselimoğlu's cinema. In this context; the aim of the study is to reveal the characteristic features of Pirselimoğlu's cinema within the criteria of Auteur theory. In accordance with this aim; content analysis method was used. When the narrative structure of Pirselimoğlu's films is analyzed, it is found that the stories of ordinary people are told through daily life around realism. It is found that the preference of amateur or professional actors in creating the character within the story of the film is based on the director's sense of authenticity. It is determined that music and camera movements are minimally used in the frameworks that form long plans and a simple narrative. In addition, real spaces are preferred instead of studio, there is not much space for the and the use of open air and natural light is identified as elements revealing the director's personal perspective and cinema language while conveying the merits of Pirselimoğlu films. In the context of the films analyzed; it is clear that Tayfun Pirselimoğlu who repeats themes such as loneliness, seeking, journey, identity change, lack of belonging, death, conscience and being marginalized, and fictionalizes social realities such as unemployment, immigration problem, loss, lack of communication and consumption hunger in a critical way in a unique style is in an auteur line.