Kadınların ekonomik katılımlarının boşanmalar üzerine etkisi ve iş dışı zamanlarının yeniden değerlendirilmesi: Avrupa örneği – panel veri analizi
Women's economic participation impacts on divorces and reappreciation of female leisure time: Case of Europe – panel data analysis
  1. Tez No: 576484
  2. Yazar: CENGİZHAN AKSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FETULLAH AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomik Kalkınma ve Büyüme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ekonomilerde büyümenin devamlılığı için, diğer kaynakların olduğu gibi emeğinde etkin kullanılması kıymetli görülmektedir. Geçmişte sistemli üretimin dışında bırakılan ya da kalan kadınlar, modern dünyada iş gücüne katılımları için teşvik edilmektedirler. Kadınların bu iş gücüne katılım hareketi, özel yaşamlarını ve sosyal ilişkilerini yeniden şekillendirmektedir. Çalışmada bu katılımları ve bu katılımları ile ilişkili değişen rollerinin, toplumdaki boşanma oranlarına etkisi incelenecektir. Birinci kısımda kadınların ekonomik katılımları tarihsel süreçte incelenecek, modern kapitalist ekonomilerdeki katılımlarının, çalışmada esas alınan sosyoekonomik rollerden çalışan, öğrenci ve anne rollerine olan etkileri tartışılacaktır. İkinci bölümde kadınların ekonomik katılımlarının doğrudan etki ettiği; kadının iş gücüne katılımı, kadının eğitimi ve annelik ile ilgili rolleri ile boşanmalar arasındaki ilişkisi tanımlayıcı istatistikler aracılığıyla, ekonometrik olarak kanıtlanmaya çalışılacaktır. Literatür ışığında sebep sonuç ilişkileri analiz edilecektir. Son bölümde, her ikisi de çalışan çiftlerde iş dışı zamanının cinsiyetlere göre kullanımı analiz edilecektir. Analizde çiftlerin çalışma, öğrenim, bakıma muhtaç ebeveyn ve bizzat ebeveynlik durumları dikkate alınacaktır. Cinsiyete göre boş zaman kullanımının dağılımının aile üzerine ve boşanmalara etkileri tartışılacaktır. Cinsiyete göre iş dışı zamanın farklı kullanımının yarattığı sorunların giderilmesi ve evliliklerin güçlendirilmesi için bireysel inisiyatifin ötesinde kamunun müdahil olduğu ve sosyal güvenlik çerçevesinde şekillenen bir çözüm önerisi sunulmaya çalışılacaktır. Kadınların modern ekonomik katılımlarının sebep olduğu değişikliklere adapte olamayan ailenin, politika yapıcılar tarafından bu adaptasyonu mümkün en yüksek seviyeye çıkararak ailelerin güçlendirilmesi ve toplumlarda istenmeyen boşanmaların en aza indirgenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Efficient usage of labour is crucial for sustainable economic growth. In the past, women have been avoided or removed from systematic production. But in modern world, they are encouraged to participate in the labor force. Women's labour force participation movement reshapes their private lives and social relations. In this study, the effects of female's economic participation and relatively reshaped roles on the divorce rates will be examined. In the first part, the economic participation of women will be examined in the historical process including modern capitalist economies with adaptation of the women's socio-economic roles such as laborer, student and mother. In the second part, the relationship between women's participation in the labour force, women's education and motherhood and the divorces is expected to be proven with econometric methods. In scope of literature, findings will be analyzed with cause and effect relations. In the last chapter, the gender-based leisure time will be analyzed for couples. The analysis will take into account the working, learning, parenting and the parents in need of medical care. Effects of gender-based distribution of leisure time on the family and divorces will be discussed. In order to eliminate the problems caused by different use of leisure time and to strengthen the marriages, study aims to present systematic solution suggestions which are taken by the public and shaped within the framework of social security, beyond the individual initiative. This study aims to strengthen the families by adapting changes in women's roles at possible highest level and to minimize divorces in societies with the help of economic authority.