Püskürtme yöntemiyle CdO/Cu2S ince filim güneş pilleri
Cd/Cu2S thin film solar cells
  1. Tez No: 57650
  2. Yazar: MURAT AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET CdO ince filmleri püskürtme metodu ile 250 - 280 °C 'de cam alt tabanlar üzerine hazırlandı. 380 - 400 °C 'de bulunan cam alttabanlar üzerine CdS ince filmleri de püskürtme metodu ile hazırlandı. Daha sonra CdS ince filmleri Clevite metodu ile Cu2S filmlerine dönüştürüldü. Hazırlanan CdO, CdS ve Cu2S ince filmlerinin oda sıcaklığında optik geçirgenlikleri 400-900 nm arasında ölçüldü. CdO 'nun optik geçirgenliği % 60-70, CdS 'nin % 80 ve Cu2S 'nin ise % 30-40 arasında ölçüldü. Cu2S 'nin optik geçirgenliğinden soğurucu bir materyal olduğu görüldü. CdO ve CdS ve Cu2S ince filmlerinin özdirençleri Van der Pauw metodu ile ölçüldü. CdO ince filminin özdirenci 10-3 - 10^ Q, -cm arasında, CdS ince filminin özdirenci 101 - 102 Q-cm arasında ve Cu2S ince filmlerinin özdirençleri ise 10-2 Q-cm ölçüldü. CdO ve Cu2S ince filmlerinden CdO/Cu2S ince film güneş pilleri elde edildi. Bu ince film güneş pillerine gümüş boyası ile kontaklar yapılarak açık devre gerilimleri ve kısa devre akımları ölçüldü, ölçülen değerler yaklaşık 1 - 8 mV ve 1 - 4 uA arasında değişmektedir.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY CdO thin films were prepared by spray pyrolysis at 250-280 °C on glass substrates. On glass substrates at temperatures of 380 - 400 °C the CdS thin films were also produced by spray pyrolysis. Then CdS thin films were converted into Cu2S films by Clevite method. The optical transmission of produced ZnO, CdS and Cu2S films were measured between 400-900 nm wavelength. The optical transmissions were determined as 60-70 % for CdO, 80 % for CdS and 30-40 % for Cu2S. According to the transmission values of Cu2S this material can be considered as an absorptive material. The resistivities of CdO, CdS and Cu2S thin films were measured by Van der Pauw method and were determined as 10“3 - 10-4 Q-cm for CdO, 101 - 1 02 Q. cm for CdS and 1 0”2 Q. cm for Cu2S films. From CdO and Cu2S films CdO/Cu2S thin film solar cells were made. The open circuit voltages and the short circuit currents of these solar cells were measured by making silver paste contacts to these cells. The measured open circuit voltages and short circuit currents were found approxiwately between 1 - 8 mV and 1 - 4 (J.A, respectively.