Disleksili çocuklarda Dinamik Yürüme İndeksi' nin Türkçe geçerlilik ve güvenirliliğinin araştırılması
Investigation of Turkish validity and reliability of Dynamic Gait İndex in children with dyslexia
  1. Tez No: 576517
  2. Yazar: ESİN TOPAL
  3. Danışmanlar: PROF. NAİME EVRİM KARADAĞ SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 8-14 yaş arasında, Çocuk Psikiyatrisi tarafından disleksi tanısı almış, WISC-R (Wechsler Bireysel Zeka Testi) sonucu IQ >85 olan, verilen komutları anlayabilen ve denge/postüral instabilite problemi açısından Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Pediatrik Rehabilitasyon Polikliniği'ne yönlendirilmiş 30 hasta ve yaşları eşleştirilmiş 30 sağlıklı kontrol dahil edildi. Nöromüsküler hastalığı, iskelet anomalisi olan, bilinen görme veya işitme problemi olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. DYİ'nin kılavuzlara uygun şekilde çeviri, geri çeviri ve Türkçe'ye uyarlanması yapıldı, Türkçe versiyon konusunda uzlaşı sağlandı. Yürüme ve dengenin değerlendirilmesinde DYİ, ZKYT (Zamanlı Kalk ve Yürü Testi) ve FUT (Fonksiyonel Uzanma Testi) ölçekleri kullanıldı. Disleksili hasta grubunda değerlendirmeler aynı gün içerisinde iki farklı değerlendirici tarafından ve 7 gün arayla toplam iki kez olacak şekilde gerçekleştirildi. Bulgular: Demografik veriler açısından hasta ve kontrol grupları arasında anlamlı farklılık yoktu. Yapılan değerlendirmelerde disleksili çocuklarda DYİ'nin test-tekrar test (ICC=0,854 GA (0,289 – 0,951)) ve değerlendiriciler arası (ICC= 0,838 GA (0,461 – 0,953)) güvenilirlikleri iyi bulundu.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: The study included between 8-14 years who were diagnosed with dyslexia by the Children's Psychiatry, who had a WISC-R (Wechsler Individual Intelligence Test) result of IQ> 85 and who were able to understand the commands given and 30 patients who were referred to the Physical Medicine and Rehabilitation Department Pediatric Rehabilitation Outpatient Clinic and 30 healthy controls. Patients with neuromuscular disease, skeletal anomaly, known vision or hearing problems were excluded from the study. In accordance with the guidelines, translation, re-translation and adaptation of Turkish were done and Turkish version was agreed. DYI, ZKYT (Timed Up and Walk Test) and FUT (Functional Reach Test) scales were used in the evaluation of gait and balance. In the group of patients with dyslexia, evaluations were performed by two different evaluators on the same day and performed two times with 7 days intervals. Results: There was no significant difference between the patient and control groups in terms of demographic data. In the evaluations performed, the reliability of DYI in children with dyslexia test- retest (ICC = 0,854 GA (0,289 - 0,951)) and inter-rater (ICC = 0,838 GA (0,461 - 0,953)) was found to be good.