ICSI uygulamalarında embriyonik ve hormonal faktörlerin implantasyon sürecine etkileri
The effects of embronic and hormonal factors on implantation process in ICSI applications
- Tez No: 576518
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
İn vitro fertilizasyon uygulamaları sonrası klinik gebelik sonuçlarını etkileyen pek çok faktör bulunmaktadır. Bu çalışmada ileri anne yaşı, erkek faktörü, polikistik over sendromu, endometriyozis, zayıf overyan yanıtlı hastalar ve uterin anomalisi olan hastalar elenerek belirlenmiş bu faktörlerin dışında, kadın ve erkeğin açıklanamayan infertilite durumunda gebelik ve implantasyon sürecine etki yapan faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada kontrollü ovaryum hiperstimülasyonu sonrası uygulanan intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) sonrası IVF/ICSI sonuçlarını etkileyen faktörlerden gonadotropin dozu, kadın yaşı, yardımla üreme teknikleriyle yapılan deneme sayısı, bazal hormon değerleri, endometrium kalınlığı, antral folikül sayımı gibi parametrelerin etkilerinin araştırılması amaçlandı. Belirlenen dozda rekombinant FSH/FSH+LH üçüncü günde kullanılmaya başlanarak ortalama 5-6 gün devam edildi. Foliküller 14mm ve üzeri olduğunda veya indüksiyonun 6.gününde LH yükselmesine bağlı ovülasyonun riskine karşı GnRH antagonisti kullanıldı. Folikuller 18 mm ve üzeri olduğunda rekombinant hCG kullanıldı ve 34. veya 36. saatte oosit toplama işlemi uygulandı. Toplanan oositler denüdasyon işlemine tabii tutularak olgun aşamadaki oositlere, seçilmiş spermler ile mikroenjeksiyon işlemi uygulandı. Her sabah yapılan embriyo kontrollerinde fertilizasyon, embriyo ve blastomer gelişimi takip edilerek, kaliteli embriyo seçildi ve eş zamanlı olarak embriyonel süreçle senkronize hazırlanmış, uygun endometrial kalınlığa sahip uterusa embriyo transferi gerçekleştirildi. Bütün hastalarda embriyo transferinden 12 gün sonra betahcg kan değeri ile gebelik test edildi. Normal yanıt veren bu hasta gurubunda, benzer antagonist protokoller uygulandıktan sonra, taze siklus embriyo transferi yapılarak sonrasında elde edilen gebelik oranları ve diğer çeşitli hormonal sonuçlar irdelendiğinde hCG günü E2 değeri arttıkça endometriyal kalınlıkta artış olduğunu ve bu artışın istatistiki olarak anlamlı bulunduğu saptanmıştır (p=0,046 ). Uygulanan gonadotropin dozu arttıkça toplanan yumurta sayısı ve dolaylı olarak elde edilen M2 oosit sayısı azaldığı gibi gebelik oranları da azalmaktadır (p=0,001, p=0,034 ). Bu çalışmada kalite olarak oldukça yakın kalitedeki embriyoların (1.kalite ve 2.kalite) gebelik oluşturma potansiyeline bakılmıştır. Gebelik sonuçlarını transfer edilen embriyo kalitesine göre yorumlayacak olursak 1.kalite embriyo ile 2.kalite embriyonun transferi için aralarında istatistiki olarak anlamlı bir fark görülmemiştir. Kalite olarak birbirine oldukça yakın embriyoların transferinde, transfer gününün gebelikle arasındaki ilişkiyi incelediğimizde, beşinci gün embriyo transferinin daha başarılı olduğu sonucuna varılmıştır (p:0,034). Çalışmamızda infertilitesi açıklanamayan hasta grubunda gonadotropin dozu, E2 değeri, embriyo transfer günü ve gelişen embriyo sayı ve kalitesinin gebeliği belirleyici olabileceği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many factors affecting clinical pregnancy outcomes after in vitro fertilization. In this study, it was aimed to investigate the factors affecting the pregnancy and implantation process in unexplained infertility of men and women, apart from these factors determined by elimination of advanced maternal age, male factor, polycystic ovary syndrome, endometriosis, patients with poor ovarian response and uterine anomaly. The aim of this study was to investigate the effects of parameters such as gonadotropin dose, female age, assisted reproductive techniques, basal hormone values, endometrial thickness, antral follicle count among the factors affecting IVF / ICSI results after intracytoplasmic sperm injection (ICSI) after controlled ovarian hyperstimulation. Recombinant FSH / FSH + LH was started on the third day and continued for an average of 5-6 days. The GnRH antagonist was used to counter the risk of ovulation due to LH elevation when follicles were 14 mm or more or on the 6th day of induction. Recombinant hCG was used when follicles were 18 mm or more and oocyte collection was performed at 34 or 36 h The collected oocytes were subjected to denudation and microinjection process was performed with selected sperms. Each morning, embryo controls were followed by fertilization, embryo and blastomer development, and a quality embryo was selected, and simultaneous embryo transfer to the uterus of the appropriate endometrial thickness was performed synchronized with the embryonic process. All patients were tested for pregnancy with beta-hcg blood value 12 days after embryo transfer. In this group of patients who responded normally, after similar antagonist protocols were applied, the pregnancy rates obtained after fresh cycle embryo transfer and various other hormonal results were examined, it was found that the increase in endometrial thickness increased as the E2 value on day hCG (p = 0.046). As the dose of gonadotropin increased, the number of eggs collected and the number of M2 oocytes obtained indirectly decreased as pregnancy rates (p = 0.001, p = 0.034 In this study, the potential of generating pregnancy of very close quality embryos (1st quality and 2nd quality) is examined. If we interpret the pregnancy results according to the quality of the transferred embryos, there is no statistically significant difference between 1st quality embryo and 2nd quality embryo transfer. When we examine the relationship between pregnancy rates and transfer day, with the embryos that are very close to each other in terms of quality, it was concluded that embryo transfer on the fifth day was more successful (p: 0.034). In our study, it was found that gonadotropin dose, E2 value, embryo transfer day and developing embryo number and quality could be determinant in pregnancy in infertility patients.