Subakromial sıkışma sendromlu hastalarda omuz propriosepsiyonu ve skapulohumeral ritm bozukluğunun ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the association of shoulder proprioception and scapulohumeral rhythm disturbance in patients with subacromial impingement syndrome
- Tez No: 576542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE VERGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, subakromial sıkışma sendromlu (SSS) hastalarda omuz propriosepsiyonunu ve skapulohumeral ritm bozukluğunu değerlendirmek ve bu değişkenlerin arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmaya, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı'na omuz ağrısı şikayeti ile başvuran SSS tanısı almış, 40 hasta ve çalışmaya katılmak için gönüllü olan herhangi bir omuz patolojisi olmayan 40 birey dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hasta ve kontrol gruplarının sosyodemografik verileri kaydedildi. Ağrı Görsel Analog Skala (GAS) ile, eklem pozisyon hissi System Biodex 3 ile, skapulohumeral ritm dijital gonyometre (Baseline® 12-1027 Absolute Axis 360 Degree Digital Goniometer) ile değerlendirildi. Skapular diskinezi için Lateral Skapular Kayma Testi (LSKT) ve Skapular Diskinezi Testi (SDT) kullanıldı. Fonksiyonel aktivite düzeyi Kol, Omuz, El Sorunları Anketi (DASH) ile değerlendirildi. Ağrı, günlük yaşam aktiviteleri, omuz elevasyon, iç ve dış rotasyon hareketleri ve güç değişkenlerini değerlendirmek için Constant skorlaması kullanıldı. Hasta grubu ve kontrol grubu sosyodemografik özellikler açısından incelendiğinde gruplar arasında fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the deficit of shoulder proprioception and scapulohumeral rhythm disorder in patients with subacromial impingement syndrome (SIS). Additionally, this study evaluated the relationship between these variables. The study included 40 patients with SIS, who had pain, presented to the Department of Orthopedics and Traumatology of Kırıkkale University Faculty of Medicine and 40 healthy without any shoulder pathology volunteered to participate in the study. The sociodemographic data of the patients and control groups included in the study were recorded.Pain was evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), joint position sensation with System Biodex 3 and scapulohumeral rhythm was evaluated with digital goniometer(Baseline® 12-1027 Absolute Axis 360 Degree Digital Goniometer). Lateral Scapular Slip Test (LSST) and Scapular Dyskinesia Test (SDT) were used for scapular dyskinesia. The level of functional activity was assessed via“Disabilities of the Arm, Shoulder, and Hand”(DASH). Constant scores were used to evaluate pain, daily living activities, shoulder elevation, internal and external rotation movements, and power variables. When the patient and control groups were examined in terms of sociodemographic characteristics, there was no difference between the groups (p>0.05).