İnfertil bireylerde sperm sayısı ile bağlantılı sperm uzunluk ölçümlerinin araştırılması
İnferti̇l bi̇reylerde sperm sayisi i̇le bağlantili sperm uzunluk ölçümleri̇ni̇n araştirilmasi
- Tez No: 576543
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI ECE ORDUERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
İnfertiliteye sebep olan faktörlerin %40-50 si erkek kaynaklı faktörlerdir.Erkek kaynaklı infertilite tanısında semen analizi yapılmaktadır.Semen analizinde değerlendirilen parametreler arasında ejakülat miktarı,sperm hareketi,total sperm sayısı ve sperm morfolojisi gibi parametreler bulunmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda sperm sayısı ve sperm uzunluğunun da infertilite üzerinde etken olduğu belirlenmiştir.Bu proje ile infertil bireylere ait sperm/hacim uzunluk oranları ve spermiyogenezin fizylojik sürecinde aktin bağlayıcı protein olan ve bir çapraz bağlayıcı olarak kortikal hücre iskeleti ile plazma membran proteinleri arasında bulunan ezrin ile bir transmembran glikoprotein olan N-kaderin lokalizasyonlarının araştırılması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
İnfertility, which is commonly observed today, affects apporoximately %15 of couples, its incidence is increasing day by day. İnfertility are factors that cause %40-50 of the male factors. Semen analysis is performed in the diagnosis of male infertility. The parameters evaluated in semen analysis include criteria such as amount of ejaculate, sperm motility, total sperm count and spem morphology. As a result of the researches, it was determined that sperm count and sperm lenght had an effect on infertility. The aim of this project was to investigate the sperm volüme/lenght ratios of infertility individuals and N-cadherin cholacillations, which are the actin binding protein in the process of spermiogenesis, and ezrin, which are between the cortical cell skeleton and plasma membran proteins, as a cross-linker.