Sıçanlarda Ultraviyole A ve B ile indüklenmiş deneysel deri hasarı modelinde curcumin ve alfa lipoik asitin antiapoptotik, antioksidan ve doku koruyucu etkilerinin, moleküler stereolojik ve biyokimyasal yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of antiapoptotic, antioxidant and tissue protective effects of curcumin and alpha lipoic acid in experimental skin damage induced Ultraviolet A and B in rats by molecular stereological and biochemical methods
  1. Tez No: 576561
  2. Yazar: DERYA YILDIRIMVURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ, PROF. DR. YASİN TÜLÜCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Deneysel olarak sıçan sırt derisinde oluşturulan Ultraviolet A ve B (UVAB) hasarına karşı Curcumin (CUR) ve Alfa Lipoik Asit (ALA)'nın tedavi etkinlerinin immünohistokimyasal (TUNEL), biyokimyasal ve stereolojik yöntemlerle araştırılması amaçlandı. 200-300 gram arasında ağırlığa sahip erişkin Albino Wistar cinsi 42 adet dişi sıçan kullanıldı. Sıçanlar rastgele seçilerek her biri yedi sıçandan oluşan altı grup oluşturuldu. Sırasıyla; Kontrol, UVAB, CUR, ALA, UVAB+CUR, UVAB+ALA grupları oluşturuldu. UVAB, UVAB+ALA ve UVAB+CUR grubundaki sıçanlar bir ay süreyle günde iki saat UVAB ışınına maruz bırakıldı. UVAB+ALA ve UVAB+CUR grupları UVAB'ye maruz bırakılmadan 30 dk önce sırasıyla gavaj yoluyla 100 mg/kg/gün ALA ve 100 mg/kg/gün CUR verildi. ALA grubuna 100 mg/kg/gün ALA ve CUR grubuna ise 100 mg/kg/gün CUR gavaj yoluyla 30 gün boyunca verildi. 30. günün sonunda sıçanlar perfüzyona alınarak sırt deri dokuları alındı ve ardından stereoloji, TAS, TOS, OSİ ve TUNEL çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the therapeutic effects of Curcumin (CUR) and Alpha Lipoic Acid (ALA) against ultraviolet A and B (UVAB) damage created by experimentally in rat dorsal skin by immunohistochemical (TUNEL), biochemical and stereological methods. 42 female rats with adult Albino Wistar weight of 200-300 grams were used. Rats were randomly selected to form six groups and each groups has seven rats. Respectively; Control, UVAB, CUR, ALA, UVAB + CUR, UVAB + ALA groups were formed. The rats in the UVAB, UVAB + ALA and UVAB + CUR groups were exposed to UVAB irradiation for two hours per day for one month. UVAB + ALA and UVAB + CUR groups were given respectively 100 mg / kg / day ALA and 100 mg / kg / day CUR by gavage 30 minutes before exposure to UVAB. ALA group was given 100 mg / kg / day ALA and CUR group 100 mg / kg / day CUR by gavage for day. At the end of the 30th day, the rats were perfused and the skin dorsal tissues were removed and then stereology, TAS, TOS, OSI and TUNEL were studied.